Abus AirBreaker profesjonalnym kaskiem szosowym – Recenzja sprzętu

W ostatnim czasie wpadł w moje ręce na testy bardzo popularny kask szosowy Abus AirBreaker, który jest dobrze wyglądającym i ultralekkim okryciem głowy na szosę. Miałem okazję testować model w kolorze czarno-czerwonym. Sprzęt ten został zaprojektowany i wyprodukowany przez znaną markę Abus. Abus AirBreaker powstał dzięki współpracy marki Abus z profesjonalną drużyną kolarską Moviestar Team. Ich wspólna działalność pozwoliła na wykonanie tego profesjonalnego kasku, który dzięki uprzejmości sklepu rowerowego rowertour.com mogę dla Was zrecenzować, a więc zapraszam do lektury.

Kask szosowy Abus Airbreaker

Jak już wspomniałem na początku, Abus AirBreaker jest profesjonalnym akcesorium szosowym przygotowanym przez profesjonalistów i to bez wątpienia widać na pierwszy rzut oka. Pomimo tego, że model ten spełni wymagania zawodowych kolarzy, to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby mogli go używać także amatorzy chcący posiadać kawał solidnego i zaawansowanego technologicznie sprzętu rowerowego.

AirBreaker według producenta i licznych opinii rowerzystów, które można znaleźć w internecie, spełnia najwyższe wymagania sprzętowe podczas profesjonalnych treningów i zawodów kolarskich na szosie. To nie jest wielka niespodzianka, ponieważ marka Abus od wielu lat produkuje wysokiej jakości funkcjonalne zabezpieczenia rowerowe, które dodatkowo charakteryzują się świetnym stosunkiem jakości do ceny. W tym przypadku marka Abus postawiła poprzeczkę bardzo wysoko, tworząc pełnowartościowy sprzęt dla profesjonalnych kolarzy szosowych, szukających atrakcyjnego, lekkiego i zapewniającego duże bezpieczeństwo kasku rowerowego.

Do testów otrzymałem egzemplarz w rozmiarze M, który jest dopasowany do głowy o obwodzie od 52-58 cm. Na mojej głowie siedział on bardzo dobrze i muszę się przyznać, że dawno nie miałem okazji nosić tak komfortowego kasku rowerowego. Podczas dłuższej jazdy praktycznie nie czułem, że mam go na sobie i miałem dokładnie takie uczucie, jakbym zapomniał zabrać go z domu i jechał bez niego.

airbreaker-kask-szosowy

Jak zbudowany jest Abus AirBreaker

Model AirBreaker jest wykonany w znanej i popularnej już teraz technologii In-Mold. Skorupa to pianka EPS, która jest wykorzystywana przy produkcji kasków rowerowych do absorpcji wszelkich uderzeń w razie upadku. Patrząc na niego z zewnątrz nie widać żadnych niedoskonałości, odstających elementów czy niedolanych fragmentów. Wszystkie elementy są ze sobą bardzo dobrze spasowane i sprawiają wrażenie bardzo starannie wykonanych.

Co do samej budowy kasku Abus AirBreaker został wyposażony w wewnętrzne wzmocnienie skorupy, które zostało nazwane ActiCage Lite. Polega to na tym, że w piance EPS został zatopiony specjalny szkielet wzmacniający całą konstrukcję. Takie rozwiązanie zapewnia kolarzowi wysoki poziom bezpieczeństwa zarówno podczas uderzenia głową o jakiś wystający element podczas jazdy, jak i w trakcie upadku. Skorupa Abusa AirBreakera została wykonana w taki sposób, aby zapewniać jak najlepsze właściwości aerodynamiczne. Zabezpieczenie głowy ma opływowy kształt, który zapewnia dużo mniejsze opory powietrza podczas jazdy na szosie. Nawet boczne paski służące do utrzymywania kasku na głowie zostały całkowicie pozbawione plastikowych zatrzasków tak, aby zminimalizować opory powietrza.

Zamiast klasycznych zatrzasków producent postanowił zszyć ze sobą paski w specyficzny sposób. Osobiście bardzo mi leży to rozwiązanie, ponieważ nie mam w tym egzemplarzu problemu z uwieraniem zatrzasków na mojej głowie. Zszycie pasków jest bardzo komfortowe i zapewne dodaje AirBreakerowi aerodynamiki. To rozwiązanie zostało nazwane przez Abusa systemem FlowStraps. W tym kasku regulacja obwodu odbywa się za pomocą specjalnego pokrętła znajdującego się w tylnej części kasku.

Ważna informacja dotycząca zszytych pasków

 

W kasku Abus AirBreaker zszyte ze sobą paski bez możliwości ich regulacji bezpośrednio koło uszu może w szczególnych przypadkach skutkować tym, że kask nie będzie pasował na głowę niektórych rowerzystów! Trzeba sobie w tym miejscu o tym jasno powiedzieć! Biorąc pod uwagę wysoki koszt tego kasku, można sądzić, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Dla zdecydowanej mniejszości ten punkt może okazać się wielkim minusem, przez który pomyślimy o zwrocie zakupionego kasku do sklepu.

“Decydując się na zakup kasku Abus AirBreaker miejmy świadomość braku możliwości regulacji pasków dookoła uszu. Praktycznym rozwiązaniem jest przemierzenie tego kasku w sklepie stacjonarnym przed jego zakupem. Pozwoli to zaoszczędzić nam zbędnych nerwów w przypadku jeżeli kask nie będzie pasował na naszą głowę. Zmiana rozmiaru na większy nie rozwiązuje wówczas problemu, bo tym sposobem jedynie uzyskamy większy obwód kasku – rozstawienie pasków nie zmieni się. Dotyczy to wszystkich kasków marki Abus, które posiadają zszyte ze sobą paski”

abus-airbreaker-tyl-kasku

Budowy kasku ciąg dalszy…

To bardzo popularne rozwiązanie, które również tutaj sprawdza się niezawodnie. Jakby tego było mało to w Abus AirBreaker mamy także możliwość regulacji głębokości osadzenia kasku na naszej głowie. Pod skorupą wykonaną z pianki EPS znajduje się pasek z tworzywa wyposażony w ząbki, dzięki którym możemy tę głębokość regulować. Model AirBreaker posiada wkładki antybakteryjne, które można wyciągnąć i wyprać. To bardzo funkcjonalne i przemyślane rozwiązanie, które sprawdza się w przypadku każdego rowerzysty. Być może znasz rozwiązania polegające na wykorzystaniu rzepów do przymocowania wkładek do skorupy.

Tutaj zastosowano innowacyjne rozwiązanie z wykorzystaniem trzech plastikowych śrub, którymi mocuje się wkładkę do skorupy. Pomimo tego, że nie spotkałem się wcześniej z takim rozwiązaniem, to spisuje się ono wyśmienicie i nie wyobrażam sobie powrotu do klasycznych rzepów. Osoby posiadające kucyk będą bardzo zadowolone z komfortu korzystania z tego kasku, ponieważ jego tylna część skorupy i systemu regulacji została wykonana w taki sposób, aby umożliwiać jazdę w spiętych włosach.

abus-airbreaker-wysciolka-kasku

Wentylacja w kasku Abus AirBreaker

W tym modelu postawiono bardzo duży nacisk na redukcję oporów powietrza podczas jazdy. W ostatnich dniach kiedy miałem możliwość jazdy w tym kasku, mogłem poczuć jak dobrze działa jego system wentylacji. Na zewnątrz było bardzo ciepło i słonecznie, a mimo to głowa była cały czas doskonale wentylowana. System wentylacji konstrukcji Abus AirBreaker polega na obecności dużej ilości otworów wentylacyjnych zarówno od frontu jak i z tyłu.

Sprzęt ten został zaprojektowany na podstawie struktury paska miodu, system ten nazywa się Multi Speed Design. To rozwiązanie polega na zapewnieniu najlepszych możliwych właściwości aerodynamicznych przy równoczesnym zapewnieniu odpowiedniej wentylacji naszej głowy podczas jazdy. Wykorzystana w modelu Abus AirBreaker technologia Multi Speed Design wykorzystywana jest wyłącznie przy produkcji profesjonalnych kasków rowerowych.

Wspomniana technologia polega na dopasowaniu się wentylacji do stylu naszej jazdy. Podczas dynamicznych zjazdów Abus AirBreaker zapewnia nam maksymalną aerodynamikę, natomiast podczas wspinaczki i wolniejszych odcinków zapewnia nam odpowiednią wentylację głowy. Sprawdziłem na własnej skórze i mogę jedynie potwierdzić, że ta technologia faktycznie działa i zapewnia bardzo duży komfort.

jaki-kask-szosowy-abus-airbreaker

Ultralekki Abus AirBreaker

Kask w rozmiarze M waży zaledwie 220 gramów, a po wzięciu go do ręki mamy wrażenie, że on praktycznie nic nie waży. Takie same odczucia miałem po spędzeniu w nim całego dnia jazdy. Waga w okolicach 220 gramów oznacza, że Abus AirBreaker jest modelem z najwyższej półki. Dzięki niskiej wadze gwarantuje bardzo duży komfort i minimalizuje ryzyko bólu karku i kręgosłupa w trakcie jazdy oraz po odbytym treningu. Podczas jazdy na rowerze szosowym mamy często pochyloną pozycję, która powoduje konieczność ciągłego podnoszenia głowy w kierunku jazdy. Abus AirBreaker jest ultralekki, dlatego nie ma przeciwwskazań do nawet kilkugodzinnej jazdy.

abus-airbreaker-paski

Podsumowanie

Abus AirBreaker jest bardzo profesjonalnie wyglądającym kaskiem szosowym, który posiada również wiele parametrów umożliwiających mu zapewnienie kolarzowi maksymalnej aerodynamiki, odpowiedniej wentylacji i komfortu. Wspomniany przeze mnie egzemplarz można dostać jedynie w dobrych sklepach rowerowych. Abus AirBreaker jest produkowany w kilku wariantach kolorystycznych, dzięki temu bez problemu dopasujesz go do swojej rowerowej stylówki.

Kask w rozmiarze M waży zaledwie 220 gram, dzięki czemu można go zaliczyć do profesjonalnych skorup z najwyższej półki. Wyposażony jest w szereg technologii i funkcjonalności, które stawiają go w czołówce profesjonalnych kasków rowerowych na szosę. Sprzęt bardzo dobrze się prezentuje, zapewnia bardzo dobrą wentylację i minimalizuje opory powietrza powstające podczas jazdy. Osobiście bardzo komfortowo mi się w nim jeździ na szosie, dlatego mogę go polecić zarówno dla amatora jak i profesjonalisty. Model ten można nabyć w sklepie internetowym rowertour.com.

Zachęcam Cię do pozostawienia komentarza oraz dołączenia do mojego newslettera, dzięki któremu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami na blogu.

 

Formularz dołączenia do newslettera znajdziesz poniżej w stopce.

 

Pozdrawiam

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY!

1 1 vote
Article Rating