Abus Macator – Testujemy kask rowerowy na szosę, czy warto go kupić?

Kask szosowy Abus Macator

Abus Macator to kask szosowy produkowany przez Abusa, czyli niemieckiego producenta systemów bezpieczeństwa i akcesoriów rowerowych takich jak kaski oraz zapięcia rowerowe. Model Abus Macator to uniwersalny kask przeznaczony dla początkujących rowerzystów stawiających swoje pierwsze kroki w kolarstwie szosowym. Kask Abus Macator jest odpowiedni dla każdego kolarza oraz na każdą sytuację i trasę. Kask dostałem do testów dzięki uprzejmości internetowego sklepu rowerowego rowertour.com. Właśnie z tego względu postanowiłem go przetestować na własnej głowie. Jednym z flagowych modeli marki Abus przeznaczonym dla profesjonalistów jest model AirBreaker. Kask ten pomimo jego wysokiej ceny jest wysokiej klasy kaskiem, w którym każdy szczegół został dokładnie przemyślany w najdrobniejszym detalu.

Każdy profesjonalny kask jest przewiewny, aerodynamiczny, lekki oraz wygodny co jest ważne dla profesjonalistów. Takie cechy zwykle znacznie podwyższają cenę do poziomu, który nie sprawi trudności profesjonalistom, ale co z początkującymi? Jeżeli dopiero zaczynasz jazdę na rowerze, to nie zawsze chcesz od razu wydawać dużo pieniędzy. W takim przypadku Abus Macator jest dobrym rozwiązaniem. Kask Abus Macator towarzyszy mi codziennie w drodze do pracy, a także rekreacyjnie po pracy. Na tą chwilę mija już trzeci tydzień odkąd mam go na swojej głowie w trakcie jazdy na rowerze. Moje pierwsze wrażenia kiedy wziąłem ten kask do ręki, były pozytywne. W tej chwili, kiedy już się do niego przyzwyczaiłem, moje odczucia są zdecydowanie lepsze niż na początku. Dlaczego? Tego dowiesz się z mojej recenzji.

Budowa kasku Abus Macator

Abus Macator jest podstawowym modelem kasku szosowego w ofercie Abusa, który jest wykonany w obowiązkowej i spełniającej wszystkie normy technologii In-Mold. Skorupa kasku jest wykonana z pianki EPS i PC zapewniających bezpieczeństwo samego kolarza i długą żywotność kasku. Bez wątpienia kiedy jeżdżę w tym kasku, czuję się bezpieczny na drodze. Kiedy weźmiemy ten kask do ręki i obejrzymy go dokładnie mamy subiektywne wrażenie, że jest to bardzo solidnie wykonany kask. Powłoka, która znajduje się na skorupie, jest nałożona równo, bez żadnych krzywizn i odklejających się miejsc. Odwracając kask do góry nogami, możemy zwrócić uwagę, że miejsce połączenia folii z pianką EPS jest solidnie wykonane, dlatego możemy być pewni, że mamy tutaj do czynienia z technologią In-Mold.

Na froncie oraz bokach skorupy znajduje się też elegancki napis Abus. W przedniej części kask Abus Macator został wyposażony w czarną siatkę chroniącą przed owadami. Użyta do tego celu siatka jest wysokiej jakości, jest ładnie przepleciona i wtopiona w piankę EPS. Zwykle w tym miejscu widać wszelkie niedoróbki producenta w tańszych kaskach rowerowych. W modelu Macator połączenie siatki z pianką wygląda profesjonalnie i schludnie. Sama obecność siatki jest bardzo dobrym pomysłem i mogę ją zaliczyć do plusów. Nie ma nic gorszego niż owad, który wpadnie nam pod kask w trakcie jazdy i co gorsza, może użądlić. Kask Abus wewnątrz jest wyłożony wyściółką z materiału zamocowaną przy pomocy rzepów przyklejonych do skorupy kasku i systemu regulacji. Wyściółkę można całkowicie odczepić i wyprać co jest dobrą informacją dla wszystkich rowerzystów. Kask Abus Macator dzięki swojej budowie w tylnej części jest dopasowany pod kucyk, więc sprawdzi się doskonale w przypadku osób noszących włosy spięte w kucyk, a przede wszystkim kobiet.

System regulacji w Abus Macator

System regulacji nazwany Zoom Ace polega na umieszczeniu w tylnej części solidnego pokrętła, które odpowiada za poszerzanie i zwężanie obwodu. Dzięki niemu mogłem łatwo i szybko dopasować swój egzemplarz kasku do mojej głowy. W tylnej części znajduje się także pasek z tworzywa, przy pomocy którego można dopasować głębokość pokrętła względem skorupy kasku. Samo pokrętło działa płynnie, a podczas dokonywania regulacji słuchać charakterystyczny klik sugerujący zmianę obwodu. Kask Abus Macator dzięki swojej budowie w tylnej części jest kompatybilny z kucykiem, więc sprawdzi się doskonale w przypadku osób noszących włosy spięte w kucyk, przede wszystkim kobiet. Paski regulacyjne boczne są wykonane z materiału i zaopatrzone w plastikowe zatrzaski po obydwu stronach.

Sama regulacja nie sprawiała mi kłopotów i już po chwili mogłem poprawnie ustawić ich długość i wysokość klipsów. U dołu pasków Abus zastosował klasyczną klamrę do łączenia pasków pod brodą. Klamra jest wysokiej jakości i działa płynnie bez problemów z jej zapięciem. Dodatkowo klamra ma wyściółkę, która ma zapewniać komfort po zapięciu klamry pod brodą. Jeżeli miałbym wymienić jedyny minus tego kasku, to z całą pewnością będzie to połączenie wyściółki z klamrą. Wyściółka jest przewleczona przez jeden z pasków i połączona z klamrą za pomocą rzepu. To rozwiązanie powoduje, że wyściółka lata na wszystkie strony i z każdym założeniem kasku trzeba ją poprawiać. Rzep nie trzyma w tamtym miejscu wyściółki, aby zapobiec tej denerwującej sytuacji, trzeba zamocować wyściółkę do klamry na własną rękę np. czarną gumką recepturką.

Wentylacja w Abus Macator

Patrząc na ten kask, w pierwszej sekundzie można zauważyć, że producent wyposażył go w duże otwory wentylacyjne. Przepływ  powietrza w kasku zapewnia łącznie 5 dużych wlotów oraz 8 wylotów. Pomimo tego, że Abus Macator to podstawowy model szosowy w ofercie Abusa to system wentylacji radzi sobie wyśmienicie. Nawet kiedy jeździłem w grubej czapce, to moja głowa ani razu się nie przegrzała. Sam jestem ciekaw, jak to będzie wyglądać latem kiedy temperatury będą dużo wyższe. Podejrzewam, że nawet wtedy gdy temperatury na zewnątrz gwałtownie wzrosną, wówczas kask poradzi sobie równie dobrze. Na tą chwilę mogę potwierdzić, że zarówno podczas wspinaczki jak i podczas zjazdów nasza głowa jest dobrze wentylowana i nie poci się.

Ile waży kask Abus Airbreaker?

Jak już wspomniałem na wstępie, kask Abus Macator należy do grupy podstawowych kasków szosowych. Abus Macator w rozmiarze M po włożeniu na wagę waży tylko 258 gramów, co jednocześnie oznacza, że jest to kask ze średniej półki. Dla porównania profesjonalne kaski szosowe potrafią ważyć w okolicach 220 gram, więc w tym przypadku trochę Macatorowi brakuje, ale za te pieniądze to i tak doskonały wynik. Kiedy pierwszy raz wziąłem Abusa Macator do ręki, to już wtedy wiedziałem, że jest niezwykle lekkim kaskiem jak na podstawowy model. Jego niska waga jest jego największą zaletą.

Te 258 gram jest dostrzegalne od razu po założeniu kasku na głowę i przejechaniu kilku kilometrów, kask jest lekki i czuć to podczas jazdy. Kask Abus Macator staje się nieodczuwalny po założeniu go na głowę, możemy po prostu wjechać na szlak i oddać się swojemu treningowi. Niska waga tego modelu zapewnia duży komfort, którego nie doświadczymy w kaskach z najniższej półki. Takie modele kasków potrafią ważyć ponad 300 gramów, co zwykle powoduje dyskomfort, a nawet uciążliwy ból karku. W przypadku tego kasku nie ma mowy o tego rodzaju urazach.

Podsumowanie

Kask cechuje się atrakcyjnym wyglądem i w mojej ocenie prezentuje się bardzo dobrze. Na pierwszy rzut oka nie można pomyśleć, że mamy do czynienia z budżetowym kaskiem. Kask Abus Macator jest dostępny w wielu intensywnych oraz jasnych kolorach. Kask Abus Macator został wyposażony w kilka cech i funkcjonalności, które stawiają go na wysokiej pozycji w rankingu podstawowych kasków dla amatorów. Macator to bardzo dobra wentylacja i prosta budowa z poprawnie działającym systemem regulacji, który w łatwy sposób można dopasować do naszej głowy.

Abus Macator jest lekki i w rozmiarze M waży tylko 258 gram, co wpływa pozytywnie na ogólny komfort użytkowania. Według mnie marka Abus stworzyła jeden z najlepiej prezentujących się amatorskich kasków na rynku, dlatego mogę go z czystym sumieniem polecić każdemu amatorowi kolarstwa szosowego, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z kolarstwem. Ponadto kask jest na tyle uniwersalny, że sprawdzi się w każdej sytuacji i na każdym rodzaju roweru.  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać go także podczas jazdy na rowerze trekkingowym, miejskim, górskim, gravelowym czy elektrycznym. Kask Abus Macator jest tani, sprawdzi się w każdej sytuacji, dlatego warto w niego zainwestować. Kask Abus Macator można nabyć w sklepie internetowym rowertour.com.

Zachęcam Cię do pozostawienia komentarza oraz dołączenia do mojego newslettera, dzięki któremu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami na blogu.

 

Formularz dołączenia do newslettera znajdziesz poniżej w stopce.

 

Pozdrawiam

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY!

0 0 votes
Article Rating