Blokada tarczy hamulcowej – tania chwilówka do zabezpieczenia elektryka

Jeżdżąc moim elektrykiem, zacząłem się zastanawiać nad prostym, tanim, ale jednocześnie funkcjonalnym sposobem na zabezpieczenie swojego roweru kiedy na chwilę spuszczam go z oka. Wszystko dlatego, że czasem zdarza mi się wejść do osiedlowego sklepu lub zostawić rower na klatce schodowej wchodząc do rodziców. Wcześniej zostawiałem po prostu swojego elektryka przed sklepem lub na półpiętrze w bloku. Szybko jednak dotarło do mnie, że postępując w ten sposób, sam proszę się o kradzież swojego roweru.

 

Od dawna sądzę, że wożenie ze sobą wielkich zapięć rowerowych w postaci u-locków, zapięć składanych, czy łańcuchów mija się z celem. O ile na samym początku woziłem takie z sobą na każdy wyjazd rowerowy, to po jakimś czasie decyduje się zostawiać je w domu. Wszystko z powodu ich dużych gabarytów i dodatkowych kilogramów, które trzeba ze sobą targać podczas każdej przejażdżki. Oczywiście tego rodzaju zapięcia rowerowe gwarantują maksymalny poziom zabezpieczenia naszego roweru, ale są one praktyczne jedynie wtedy gdy nie zależy nam na możliwie niskiej wadze przewożonego ekwipunku oraz gdy mamy zamiar zostawiać swój rower bez opieki przez długi czas.

Blokada tarczy hamulcowej z allegro

Poszperałem trochę w internecie w poszukiwaniu ciekawych rozwiązań zabezpieczeń do rowerów. Najlepszym dostępnym zapięciem, które spełniało moje wymagania była blokada tarczy hamulcowej. Niestety po przejrzeniu asortymentu blokad tarczy hamulcowej najpopularniejszych marek zabezpieczeń rowerowych takich jak Abus, Kryptonite, OnGuard doszedłem do wniosku, że tego rodzaju zapięcia są chyba produkowane do motocykli, a nie do rowerów. Każda blokada tarczy hamulcowej dostępna w ofercie tych marek była zdecydowanie zbyt duża oraz zbyt ciężka, aby codziennie zabierać ją ze sobą w trasę.

Byłem już dosyć sceptycznie nastawiony, ale postanowiłem wejść na allegro i przejrzeć wszystkie dostępne blokady tego rodzaju. Ku mojemu zdziwieniu doszukałem się ciekawej blokady do tarczy hamulcowej, która była bardzo mała i kompaktowa. Jej koszt nie przekraczał kwoty 20 zł razem z przesyłką. Blokadę tarczy hamulcowej, którą znalazłem na portalu allegro, kupiono łącznie ponad 100 razy i posiadała 100% pozytywnych opinii. Na początku byłem sceptycznie nastawiony do tego zapięcia, ponieważ to produkt wyprodukowany w Chinach i na dodatek ta cena wywołała u mnie myślenie – co ja dobrego mogę kupić za 20 zł? Na szczęście moje obawy okazały się bezpodstawne kiedy przesyłka trafiła w moje ręce.

Blokada tarczy hamulcowej – tania i kompaktowa

Sama blokada jest wykonana porządnie i nie sprawia wrażenia tradycyjnej chińszczyzny z bazaru. Blokada tarczy hamulcowej jest wewnątrz wykonana ze stali, a z wierzchu powleczona jest czymś w rodzaju gumy, która zapobiega przed uszkodzeniami mechanicznymi. W zestawie z zapięciem otrzymałem również dwa poręczne klucze. Mechanizm zamka w tej blokadzie chodzi płynnie i pewnie, a jego budowa uniemożliwia włożenie, chociażby zapałki i zacięcie się mechanizmu. Blokadę można schować do kieszeni lub torebki podsiodłowej i dzięki temu mieć ją zawsze przy sobie. To maleństwo z łatwością można zamontować na tarczy hamulcowej w moim rowerze, używanie tego zapięcia jest łatwe i intuicyjne. Bez wątpienia kupię sobie drugi egzemplarz takiej blokady do mojego drugiego roweru. Blokadę można znaleźć na portalu allegro, nie mogę podać bezpośredniego linku do aukcji, ponieważ sprzedawcy nieustannie się zmieniają. Każdy, kto potrzebuje taką blokadę, ten znajdzie ją bez problemu.

Kryptonite Disc Lock Reminder

Mając już odpowiednią blokadę tarczy hamulcowej, szybko uświadomiłem sobie, dlaczego motocykliści używają takich linek w jaskrawych kolorach, montując je od blokady na tarczy do swojej kierownicy. Mając założoną blokadę na tarczy hamulcowej, można o niej bardzo łatwo zapomnieć, wsiąść na rower i ruszyć. Jak pewnie się domyślasz, ruszenie z założoną blokadą na kole musi się skończyć wywrotką, a przy okazji uszkodzeniem swojej tarczy hamulcowej, zacisku i innych podzespołów w naszej maszynie. Z tego względu należy zaopatrzyć się dodatkową linkę sprężynową w jaskrawym kolorze, która będzie przypominać nam o założonej blokadzie na tarczy hamulcowej.

Ja zaopatrzyłem się w 132 milimetrową linkę Kryptonite Disc Lock Reminder w pomarańczowym kolorze. Linka ta jest długa, a zarazem kompaktowa. Pomarańczowy kolor otuliny jest widoczny z daleka, dzięki czemu zawsze pamiętam, aby zdjąć blokadę z tarczy przed jazdą. Linka Kryptonite Disc Lock Reminder z obydwu stron posiada uszka, przez które można przełożyć blokadę przed założeniem na tarczy, a drugi koniec założyć na kierownicy. Dodatkowo można tą linką zabezpieczać przy własnym rowerze pozostałe elementy swojego wyposażenia takie jak np. kask rowerowy. Wystarczy jedynie przełożyć linkę przez otwory wentylacyjne w kasku i przypiąć go do swojego roweru.

Podsumowanie

Blokada tarczy hamulcowej w zestawie z linką przypominającą taką jak np. Kryptonite Disc Lock Reminder stanowią idealne zabezpieczenie roweru, kiedy chcemy pozostawić w jakimś miejscu nasz rower, ale jednocześnie nie tracimy go z naszych oczu. Takie sytuacje zdarzają się podczas zakupów w osiedlowym sklepie, pobytu na plaży lub wyskoczeniu na lody do miejscowej lodziarni. Taki komplet można mieć ze sobą zawsze i wszędzie dzięki jego małym gabarytom i wysokiej funkcjonalności. Oczywiście złodziej może zdemontować koło z roweru i zabrać go pod pachę.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że elektryczny rower dość sporo waży ze względu na obecność ciężkiej baterii oraz silnika, więc ucieczka z takim rowerem pod pachą byłaby co najmniej komiczna, a każdy rowerzysta byłby w stanie takiego złodzieja bez trudności złapać, będąc obok swojego jednośladu. Taki demontaż koła również bywa czasochłonny, więc jestem przekonany, że żaden myślący złodziej nawet by nie spróbował. Należy pamiętać, że taki rodzaj zapięcia nie sprawdzi się gdy chcemy pozostawić swój rower na dłuższy czas bez opieki, w takim przypadku dużo lepiej będzie skorzystać z ciężkiego u-locka, zapięcia składanego lub mocnego łańcucha.

Zachęcam Cię do pozostawienia komentarza oraz dołączenia do mojego newslettera, dzięki któremu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami na blogu.

 

Formularz dołączenia do newslettera znajdziesz poniżej w stopce.

 

Pozdrawiam

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY!

5 2 votes
Article Rating