Crosso Dry Big montaż na przednim bagażniku roweru. Tak czy Nie?

Stając przed obliczem wyprawy rowerowej, wielokrotnie musimy się zmierzyć z problemem spakowania całego niezbędnego ekwipunku. Podróżnicy radzą sobie z tym problemem w różnoraki sposób. W tym artykule postaram się rozwiać odwieczny dylemat czy duże sakwy rowerowe Crosso Dry Big da się zamontować na przednim bagażniku rowerowym Crosso. Przeglądając internet w poszukiwaniu informacji na ten temat, nie udało mi się odnaleźć tego typu wpisu lub jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Niegdyś również byłem w takiej sytuacji i szukałem odpowiedzi przed zakupem sakw. Stąd też pomysł, aby taki artykuł ujrzał światło dzienne. Zapraszam Cię do dalszej części artykułu, w którym postaram się na to pytanie odpowiedzieć.

Bagażnik przedni, na którym opieram swój artykuł to markowy bagażnik przedni marki Crosso.

Różnice montażowe pomiędzy sakwami Crosso Dry Small, a Crosso Dry Big

Marka Crosso posiada w swojej ofercie sakwy Dry dedykowane na przedni oraz tylny bagażnik rowerowy.

Crosso Dry Small to mniejsza wersja sakw Dry o łącznej pojemności 30 litrów. Właśnie te sakwy są dedykowane na przedni bagażnik rowerowy. Nikogo pewnie nie zdziwi fakt, że faktycznie pasują on bez problemu. Dzieje się tak za sprawą odpowiedniej odległości haków montażowych służących do zaczepienia sakw na dedykowanym bagażniku tej marki. Rozstaw haków (zewnętrzny) wynosi 170 mm.

Sakwy Crosso Dry Big to większa wersja sakw z linii Dry o łącznej pojemności 60 litrów. Są one dedykowane na tylny bagażnik rowerowy. Sakwy te posiadają inny rozstaw haków montażowych, niż jest to w przypadku mniejszej wersji. Rozstaw haków (zewnętrzny) wynosi 215 mm.

Na zdjęciach powyżej widać pozycję haków sakwy Crosso Dry Big założonej na bagażniku przednim marki Crosso. Montaż sakw wciskając je na siłę na rurkę w taki sposób, spowoduje uszkodzenie bagażnika i upadek sakw podczas jazdy, a tym samym uszkodzeniem przewożonego ekwipunku. Nie polecam dokonywania takich prób.

Przedni bagażnik Crosso na górnych rurkach służących do montażu sakw posiada specjalnie wyprofilowane łoża, na których muszą zostać umiejscowione haki sakw. Pojedyncze łoże ma długość 30 mm. Łoża są oddalone od siebie o 105 mm. Natomiast łączna długość górnej rurki wynosi 220 mm. Haki sakw Crosso Dry są wygięte w taki sposób, że nie można ich umieścić w innym miejscu, czyli na grubych rurkach, które posiadają zbyt dużą średnicę dla haków.

Czy można założyć sakwy rowerowe Crosso Dry Big na przedni bagażnik?

W związku z wynikających różnic w odległości haków montażowych w wersji small oraz big mogę jasno stwierdzić, że fabrycznie nie ma możliwości zamontowania sakw Crosso Dry Big na przednim bagażniku rowerowym Crosso.

Założenie sakw w taki sposób jak na zdjęciach powyżej lub próba założenia ich na siłę jest całkowicie bezcelowa. Narazimy się wówczas na uszkodzenie górnej rury bagażnika i upadek sakw podczas jazdy, a tym samym uszkodzeniem przewożonej zawartości. Górna rura bagażnika jest zbyt krótka, aby bezpiecznie pomieścić haki dużych sakw.

Wyłącznie dzięki modyfikacji rozstawu haków możliwe jest bezpieczne i solidne zamontowanie dużych sakw Crosso Dry Big na przednim bagażniku rowerowym. Właśnie w ten sposób podróżowałem po Polskim wybrzeżu uzbrojony w cztery duże sakwy zarówno z przodu, jak i z tyłu. W tle widoczny Camping Stogi nr 218. 

Modyfikacja rozstawu haków sakw Crosso Dry Big

Pomimo tego, że fabrycznie nie ma możliwości montażu sakw Crosso Dry Big na przednim bagażniku tej samej marki, ja używam tych sakw z przodu, dokonując prostej modyfikacji rozstawu haków znanej z wersji small. Jedynie dzięki takiemu zabiegowi mogę cieszyć się z używania dużych sakw z przodu bez obawy o uszkodzenie przewożonego ekwipunku. Dla mnie mała wersja sakw jest bezużyteczna z powodu swojej małej pojemności. Duża pojemność bagażowa nie pozwala mi się martwić o brak miejsca bagażowego, które nie tylko sprawdza się podczas pakowania na wyjazd, ale również pozwala posiadać dużo wolnego miejsca np. na zakupy dokonywane podczas wyprawy i przewożenie niezbędnego pożywienia, będąc samowystarczalnym i niezależnym od sklepów.

O tym, jak dokonać takiej prostej modyfikacji tych sakw dowiesz się w kolejnym artykule na moim blogu. Możesz przejść do niego od razu, klikając w poniższy przycisk.

Zachęcam Cię do pozostawienia komentarza oraz dołączenia do mojego newslettera, dzięki któremu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami na blogu.

 

Formularz dołączenia do newslettera znajdziesz poniżej.

 

Pozdrawiam

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY!

0 0 votes
Article Rating