Dystanser klocków hamulcowych – Tajemniczy plastik w nowym rowerze

Plastikowe podkładki w nowym rowerze

Zakup nowego roweru zawsze wiąże się z radością i dużą dawką pozytywnej energii. Będąc w takim stanie często zapominamy aby przeczytać instrukcję obsługi dołączoną wraz z nowym jednośladem – nie przejmuj się, to jest w naszym kraju norma. Jeżeli kupimy rower z dostawą do naszego domu to przyjedzie on do nas częściowo rozmontowany w bardzo dużym kartonie producenta. Najczęściej aby zmontować cały rower do kupy wystarczy, że zamontujemy przednie koło w widelcu, wyprostujemy i dokręcimy kierownicę oraz przykręcimy luźno zapakowane pedały. Wszystkie te elementy są zazwyczaj od siebie odseparowane w kartonie na czas transportu, aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniami mechanicznymi w trakcie transportu. Pomiędzy poszczególnymi elementami znajduje się pianka, folia, a także różnego typu opaski zaciskowe utrzymujące poszczególne elementy roweru na miejscu. Każdy z tych wymienionych elementów nie jest niczym szczególnym poza tym właściwym, o którym za moment wspomnę.

W kartonie z naszym rowerem często znajdziemy tajemnicze plastikowe elementy o nieregularnych kształtach i różnorakich kolorach. Części te nie przypominają nam niczego, co do tej pory znaliśmy. Większość z nas zadaje sobie wówczas pytanie – Co to takiego jest do cholery? Wiele osób zasięga pomocy grup rowerowych na facebooku oraz w internecie. W tym artykule wyjaśnię Tobie czym są te tajemnicze plastikowe elementy oraz do czego służą.

To nic nie kosztuje! Polub mój Fanpage na Facebooku!

To nic nie kosztuje! Polub mój Fanpage na Facebooku!

Tajemnicze plastikowe części w nowym rowerze – dystanser klocków hamulcowych

Te kolorowe elementy znajdziemy wyłącznie w rowerach, które są fabrycznie wyposażone w hydrauliczne hamulce tarczowe. Producenci rowerów rzadko dołączają te elementy w rowerach z mechanicznymi hamulcami tarczowymi. Domyślasz się już do czego służą? Te tajemnicze plastikowe elementy dołączone w komplecie z nowym rowerem to nic innego jak zabezpieczenie hamulców tarczowych na czas transportu oraz serwisu roweru. W branży rowerowej taki element nosi nazwę dystanser klocków hamulcowych. Zaskoczony?

Jeżeli kupowałeś kiedyś pralkę to doskonale wiesz, że bęben w takiej pralce posiada zabezpieczenie na czas transportu, w praktyce oznacza to, że za pomocą specjalnych kołków i śrub bęben jest przykręcony do obudowy pralki zabezpieczając go i silnik przed uszkodzeniami mechanicznymi w transporcie.

Dokładnie tak samo jest z hydraulicznymi hamulcami tarczowymi w naszych rowerach. Zdemontowane koło w rowerze powoduje, że klocki hamulcowe w zacisku nie mają żadnego oporu w postaci tarczy hamulcowej. (która znajduje się przy zdemontowanym na czas transportu kole)

Gdyby producent nie dołączył tych kolorowych zabezpieczeń hydraulicznego hamulca tarczowego, które służą jako podkładka dystansowa klocków to w momencie składania nowego roweru nie moglibyśmy włożyć koła do widelca. Dzieje się tak, ponieważ podczas transportu wszelkie drgania powodują poruszanie się klamki hamulcowej oraz samych tłoków w zacisku. Brak oporu na klockach hamulcowych powoduje ich stopniowe zaciśnięcie względem siebie, skutkując brakiem dostatecznego prześwitu na tarczę hamulcową. Dystanser klocków hamulcowych zapobiega zwężeniu się klocków w naszym rowerze.

 

Te magiczne kawałki kolorowego plastiku warto sobie zachować w naszej skrzynce narzędziowej. Przydają się one w trakcie dokonywania prac serwisowych w naszym rowerze do ponownego zabezpieczenia naszego zacisku. Te tajemnicze elementy, jakimi są dystansery klocków hamulcowych są niezwykle pożyteczne i przydają się w trakcie wszystkich prac serwisowych wiążących się z wyciągnięciem koła z widelca.

Dystanser klocków hamulcowych – różne kształty, rozmiary, kolory i funkcje

Wspomniane dystansery klocków hamulcowych mogą przybierać przeróżne kształty i to od producenta zależy, jaki konkretnie model dostaniemy wraz z nowym rowerem. Dodatkowo każdy kształt może posiadać wiele wersji kolorystycznych, a także rozmiarów. Bez względu na te cechy, każde z nich służą w tym samym celu, czyli – zabezpieczenia hydraulicznych hamulców tarczowych przed nadmiernym zaciśnięciem uniemożliwiającym ponowne zamontowanie koła.

Ważną informację jest też fakt, że takie plastikowe zabezpieczenia możemy również kupić w sklepach rowerowych. Najczęściej produkują je tacy producenci jak Shimano, Sram oraz Magura.

Oprócz dystanserów pełniących funkcję zabezpieczającą istnieją także zaawansowane plastikowe elementy, które posiadają dodatkowe możliwości w postaci specjalnych wypustek, z których chętnie korzystają rowerzyści i serwisanci rowerowi.

Powyżej możesz poznać różne dystansery, różniące się od siebie kolorem oraz kształtem. Zdjęcia pokazują widok z przodu oraz z tyłu. Każdy z nich z powodzeniem zastępuje tarczę hamulcową w zacisku hamulca.

Zachęcam Cię do pozostawienia komentarza oraz dołączenia do mojego newslettera, dzięki któremu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami na blogu.

 

Formularz dołączenia do newslettera znajdziesz poniżej w stopce.

 

Pozdrawiam

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY!

0 0 votes
Article Rating