Export trasy z Google Maps do GPX - prosty przewodnik jak to zrobić

Jedną z powtarzających się czynności przed każdą mniejszą lub większą wycieczką rowerową jest przygotowanie sobie trasy, którą zamierzamy się przemieszczać naszym jednośladem. Najczęściej w tym celu korzystamy z dobrodziejstw Map Google, ale często nie wiemy jak wykonać export trasy z Google Maps do GPX. Właśnie dlatego przygotowałem ten krótki przewodnik.

Pliki GPX to nic innego jak notatnik z rozszerzeniem .gpx – Pliki te zawierają niezwykle szczegółowe współrzędne trasy, które są zapisane w standardzie XML. Format ten został wymyślony po to, by ułatwić wymianę danych pomiędzy różnorodnymi aplikacjami używającymi danych GPS.

Obraz Free-Photos z Pixabay

Stworzenie swojej własnej trasy wycieczki rowerowej w serwisie Google Maps jest bardzo proste i intuicyjne. Serwis wymaga od nas jedynie wskazania punktu startowego, punktu końcowego oraz wybrania preferowanego rodzaju transportu.

Export trasy z Google Maps do GPX

 

1. W pierwszej kolejności musimy stworzyć swoją trasę. W tym celu otwieramy Google Maps, a następnie podajemy adres naszego punktu startowego w dedykowanej wyszukiwarce. Możemy również wskazać ten punkt, klikając go ręcznie na mapie. Po wybraniu punktu startowego przechodzimy do wybrania punktu docelowego. Pomiędzy dwoma punktami możemy również dodać dodatkowe przystanki, przez które ma przebiegać nasza trasa. Kiedy wprowadzimy niezbędne punkty, musimy wybrać środek transportu, jakim będziemy się poruszać – w naszym przypadku będzie to rower.

export-trasy-z-google-maps-do-gpx

To nic nie kosztuje! Polub mój Fanpage na Facebooku!

To nic nie kosztuje! Polub mój Fanpage na Facebooku!

2. Pod wyszukiwarką punktów klikamy w odpowiadającą nam trasę, uzyskując w ten sposób podgląd profilu wysokościowego naszej trasy. Kiedy klikniemy trasę, rozwinie się lista wskazówek oraz pojawi się przycisk umożliwiający udostępnienie naszej trasy – klikamy w niego.

export-trasy-z-google-maps-do-gpx

3. Kopiujemy link umożliwiający udostępnienie stworzonej trasy. W tym celu możemy skorzystać z przycisku kopiuj link.

export-trasy-z-google-maps-do-gpx

4. W tym momencie musimy zrobić export trasy z Google Maps do GPX. W tym celu otwieramy stronę umożliwiającą dokonanie takiego przekonwertowania, czyli serwis online mapstogpx.com. Po uruchomieniu strony pojawi się nam białe pole, w które należy wkleić wcześniej skopiowany link do naszej trasy i kliknąć przycisk LET’S GO.

export-trasy-z-google-maps-do-gpx

5. Po chwili rozpocznie się pobieranie, a gotowy plik w formacie GPX powinien znaleźć się na Twoim urządzeniu, z którego korzystasz. Po pobraniu pliku można bez obaw zmienić jego nazwę, trzeba jednak pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie zmienić rozszerzenia pliku.

export-trasy-z-google-maps-do-gpx

6. Plik pozostało umieścić w odpowiednim folderze aplikacji nawigacyjnej w smartfonie lub na urządzeniu mobilnym GPS bądź nawigacji. Czasem może się zdarzyć, że aplikacja w smartfonie lub nawigacja będzie miała problem z odczytaniem pliku, wówczas spróbuj eksportować plik GPX ponownie. Czasem podczas konwertowania danych z Google Maps do formatu GPX mogą pojawić się błędy. 

Wyskakuje błąd na stronie i nie pobiera się plik GPX?

„Zdarzają się osoby, które mają problem z pobraniem gotowego pliku GPX w zaprezentowany przeze mnie sposób. Jeżeli jesteś jedną z tych szczęśliwych osób i nie możesz rozpocząć pobierania pliku lub strona zwraca ci komunikaty w stylu “Too many requests”, wówczas spróbuj skopiować link do trasy bezpośrednio z paska adresowego Twojej przeglądarki. (A nie wykorzystując opcję udostępniania jak w punkcie 2 i 3). Jeżeli wszystkie próby zawodzą będziesz musiał nieco zmodyfikować swoją trasę, ponieważ aktualna trasa na którymś z odcinków powoduje błędy uniemożliwiające jej export w ten sposób.”

Zachęcam Cię do pozostawienia komentarza oraz dołączenia do mojego newslettera, dzięki któremu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami na blogu.

 

Formularz dołączenia do newslettera znajdziesz poniżej w stopce.

 

Pozdrawiam

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY!

5 2 votes
Article Rating