f.lux — aplikacja, która zadba o Twoje oczy i sen.

 

Ta mała i niepozorna aplikacja znacząco wpłynęła na kondycję moich oczu oraz na jakość mojego snu, dlatego chciałbym się nią podzielić właśnie z Tobą.

Jeżeli dużą część czasu spędzasz przed laptopem, bolą Ciebie oczy oraz masz problemy ze snem, to ten artykuł jest lekarstwem na Twoje problemy.

Osobiście jestem w 100% zadowolony z efektów jego działania.

f.lux to aplikacja, która zmienia barwę światła emitowanego, przez wyświetlacz dostosowując je do cyklu dnia. Ekrany emitują bardzo ostre światło niebieskie, które jest odpowiednikiem dziennego światła słonecznego. Niebieska barwa światła działa na nasz mózg i cały organizm powoduje bowiem zwiększoną produkcję melatoniny — organicznego związku chemicznego w naszym organizmie.

Związek ten odpowiedzialny jest między innymi do koordynowania pracy nadrzędnego zegara biologicznego oraz regulującego rytmy dobowe, między innymi snu i czuwania.

flux-windows

f.lux i jego niesamowite możliwości

 

f.lux jest darmową aplikacją dostępną na różne platformy takie jak:

  1. Windows
  2. Linux
  3. Mac iOS
  4. Android

Program cechuje się bardzo małą wagą (817 KB) prostą konfiguracją oraz automatycznym uruchamianiem w systemie bezpośrednio po uruchomieniu komputera.

Podstawową funkcjonalnością jest jego dopasowanie barwy ekranu do cyklu dziennego. Bezpośrednio w aplikacji możesz ustawić przewidywaną godzinę Twojej pobudki oraz godzinę kładzenia się spaćf.lux dodatkowo na podstawie wprowadzonej przez Ciebie lokalizacji, oraz wschodów i zachodów słońca dopasowuje harmonogram jego działania. Program będzie automatycznie zwiększał i zmniejszał intensywność barwy ekranu w zależności od pory dnia. Zmiana ta następuje bardzo płynnie i powoli.

Działanie f.lux

Po instalacji od razu zauważysz, jak ekran zmienia barwę przypominającą efekt sepii na starych zdjęciach — pomarańczowa. Barwa ta początkowo może być dla Ciebie dziwna, ale efekt ten mija już po kilkunastu minutach korzystania z komputera. Używając go, bardzo szybko się do tego przyzwyczaiłem i teraz już nie zwracam uwagi na barwę.

Efekt jego działania najbardziej odczujesz wieczorem, siedząc przed ekranem, gdy jest ciemno w pokoju. Światło nie będzie raziło w oczy, będzie bardzo miękkie w porównaniu do światła niebieskiego sprzed instalacji. Jeżeli wcześniej miałeś problemy z oczami podczas korzystania z laptopa, teraz Twoje problemy się skończą.

Osobiście korzystając z programu, nieco ponad dwa tygodnie odczuwam już zdrowotny efekt jego działania, mogę bez problemów siedzieć przed komputerem bez konieczności mrużenia oczu, ponieważ mnie bolą czy szczypią. Moje oczy na starość mi podziękują — Twoje również.

f.lux a sen

Jak już pisałem, światło niebieskie powoduje zwieszenie produkcji melatoniny, która z kolei działa pobudzająco na nasz organizm.

Dzięki używaniu f.luxa poziom jej produkcji jest mniejszy, co znacząco wpływa na nasze zasypianie i w konsekwencji na jakość snu.

Właśnie dlatego Twój sen będzie lepszy i przyjemniejszy. Jeżeli miałeś problemy ze snem, ta aplikacja pomoże Ci się z nimi uporać.

Mnie bardzo pomogła, teraz czas na Twój ruch. Używając przycisku poniżej, możesz pobrać aplikację z oficjalnej strony dewelopera za darmo.

Oko

Podsumowanie

f.lux to świetna aplikacja, która bez wątpienia ochroni Twoje oczy przed nadmiernym zmęczeniem oraz poprawi jakość Twojego snu.

Jej zdrowotne właściwości doceni każdy, więc warto instalować, używać i przekazywać dalej swojej rodzinie oraz znajomym.

 

Pozdrawiam

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY!

0 0 votes
Article Rating