Jak założyć bloga

 

Jeżeli znalazłeś ten wpis, to znaczy, że intensywnie myślisz o założeniu własnego bloga w sieci i chciałbyś się dowiedzieć jak to zrobić.

Cieszę się, że trafiłeś właśnie tutaj, ponieważ dowiesz się stąd, że to wcale nie jest takie trudne ani skomplikowane jak Ci się wydaje.

 

Początki zawsze bywają trudne, owszem! To prawda.

 

Na szczęście mając odpowiednią wiedzę zajmie to tylko chwilę, a Ty dostaniesz ode mnie kompletne instrukcje i porady jak takiego bloga sprawnie założyć.

Jestem przekonany, że dzięki poradom zawartym w tym artykule unikniesz wszelkich niepotrzebnych problemów i wydatków związanych z brakiem wiedzy.

Pierwszą rzeczą, w jaką musisz się uzbroić, jest SYSTEMATYCZNOŚĆ — i to jest najważniejsza sprawa w tym wszystkim!

 

Chodzi o to, żebyś już w momencie podjęcia decyzji o założeniu bloga był systematyczny w kolejnych etapach tego procesu.

Bez powyższej zasady zakładanie bloga po prostu nie będzie miało sensu lub będzie dla Ciebie niemiłym doświadczeniem.

 

Nie martw się, pomogę Ci w tym 🙂

Jeżeli jesteś gotowy, to zaczynamy małymi krokami realizować Twój cel, czyli założenie własnego bloga.

1. Jaka tematyka dla Twojego bloga?

 

Tematyka bloga może być każda, dlatego blogi można podzielić na różne rodzaje.

Na przykład blog może być: life stylowy, sportowy, modowy, podróżniczy, muzyczny, fotograficzny, filmowy i wiele innych…

 

Zastanów się jaka tematyka będzie dostępna na Twoim blogu. Pomogą Ci w tym poniższe pytania:

 

  1. Jakie treści chciałbyś publikować?
  2. Czego będzie on dotyczył?
  3. W jakim celu go zakładasz?

 

Możliwe, że na razie chciałbyś pisać o wszystkim, ponieważ nie potrafisz jeszcze określić tematyki. Wówczas taki blog będzie blogiem life stylowym, czyli będzie dotyczył stylu życia, a więc wszystkiego — takie blogi zyskują coraz większą popularność oraz dają niesamowite możliwości, dlatego rozważ tę opcję.

Według mnie to najlepszy wybór na początek, kiedy nie masz  szczegółowego pomysłu na bloga. W późniejszym czasie blog life stylowy możesz bardzo łatwo przekształcić i całkowicie zmienić kontent, czyli treść i tematykę. Decyzja należy do Ciebie.

 

2. Jaka nazwa dla Twojego bloga?

 

Jeżeli wybrałeś już tematykę, pomyśl teraz nad nazwą.

Nazwa dla zakładanego bloga jest bardzo ważna i powinna łączyć się w jakiś sposób lub dosłownie z tematyką Twojego bloga.

Nazwa powinna być krótkaunikalna i nieskomplikowana, a co najważniejsze, powinna być łatwa w wymowie oraz piśmie.

 

Możesz poprosić również o pomoc najbliższych. Rodzina i znajomi to najlepsi Twoi sprzymierzeńcy. To właśnie oni podsunęli mi dużo ciekawych pomysłów na nazwę.

 

Jeżeli nazwę już masz, to przechodzimy dalej…

 

3. Jaka domena dla Twojego bloga?

 

Masz już swoją unikalną nazwę, więc przydałaby ci się Domena, czyli adres, pod którym będzie można znaleźć Twojego bloga.

Domena wg. źródeł internetu jest elementem adresu internetowego, który kieruje internautów na żądaną stronę.  I na tym Tobie zależy.

 

Domena składa się z twojej nazwy bez polskich znaków ą,ę,ć,ń,ź,ż,ł… oraz końcówki .com .pl .info . eu etc.

 

Przykładowo domena mojego bloga to — zkolemwtle.pl

 

Wpisując ten adres w przeglądarce, trafisz na moją stronę, na której właśnie się znajdujesz. Najpopularniejsze domeny, posiadają końcówki: .pl .com oraz .org

Domenę można wybrać darmową lub płatną, polecam Ci wybrać tę drugą opcję, ponieważ końcówka jest bardzo ważna i warto w nią zainwestować.

 

Blogi uruchomione na płatnej domenie (której opłaty są tak naprawdę niskie) są profesjonalnie odbierane w internecie. Uwierz mi.

 

Polecam Ci wybranie najpopularniejszej końcówki, jaką jest .pl i proponuję Ci skorzystać z przetestowanej i używanej aktualnie przeze mnie domeny w OVH.

Domena zakupiona na OVH jest naprawdę bardzo tania w porównaniu do konkurencyjnych serwisów oferujących zakup domeny.

Wystarczy wejść w panel klienta na stronę OVH i założyć konto. Podczas tego procesu będziesz miał opcję wyboru oferty domeny dopasowanej dla siebie.

 

Jeżeli masz trochę czasu, możesz oczywiście poszukać alternatywy i wykupić domenę gdzie indziej, lub skorzystać z darmowej domeny, których nie polecam.

Przykładowe opłaty w OVH

ovh
ovh

4. Hosting — czyli dom dla Twojego bloga

 

Hosting jest domem dla Twojego bloga, jest jego sercem. Jest to nic innego jak udostępnienie miejsca na pracującym bez przerwy, podłączonym do internetu komputerze, zwanym serwerem. Aby strona internetowa, blog w Twoim przypadku mógł działać, musi obsługiwać go serwer. Jeśli ten serwer nie działa poprawnie, blog będzie niedostępny. 

 

Przy wyborze hostingu jego najważniejszymi cechami są:

  1. Prostota
  2. Niezawodność
  3. Szybkość
  4. Optymalizacja pod kątem różnych platform webowych takich jak np. WordPress

 

Hosting jest kolejną rzeczą, w którą bez wątpienia, warto zainwestować swoje pieniądze. Od hostingu będzie zależało, jak Twój blog działa, dlatego jego wybór jest niezmiernie ważny. Ja polecam Ci niezawodny system hostingowy od Zenbox

Sporym ułatwieniem dla Ciebie jest fakt, że Zenbox wspiera używanie różnych aplikacji takich jak Woocomerence, Joomla i wiele innych. Ciebie natomiast interesuje platforma WordPress, na której chcesz założyć swojego bloga. WordPress również jest wspierany w Zenbox, a dodatkowo co jest plusem, mamy możliwość bezpośredniej instalacji i konfiguracji WordPress poprzez panel klienta w Zenbox. Jak dla mnie jest to bardzo praktyczne rozwiązanie.

Dodatkowym autem wyboru hostingu w Zenbox jest jego pomoc techniczna. Support w Zenbox jest błyskawiczny, wystarczy, że napiszesz o pomoc do Mnichów — informatyków za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego bezpośrednio w panelu klienta na stronie zenbox.pl Wszystko po to, aby dostać w ciągu kilku minut odpowiedź i pomoc.

Sam korzystałem z ich pomocy i śmiało mogę stwierdzić, że mają bardzo dużą wiedzę i kiedy miałem problem z działaniem mojej strony, fachowcy z Zenbox bardzo szybko wytłumaczyli mi, w czym jest problem i jak mogę sobie z nim poradzić, a jeżeli miałem problem, aby wykonać jakąś czynność samodzielnie — wykonają to za Ciebie, wszystko po to, aby Twój problem został jak najszybciej rozwiązany.

Po wejściu na stronę Zenbox wystarczy wybrać interesujący nas pakiet na stronie głównej, klikając w przycisk szczegóły. Na początek polecam wybranie najmniejszego dostępnego pakietu zenbox 5k, który w pierwszym okresie zakładania bloga w zupełności wystarczy.

Przykładowe opłaty hostingu w Zenbox

zenbox opłaty
zenbox opłaty

5. System zarządzania treścią, w skrócie CMS

 

Masz już nazwę, domenę i hosting dla bloga więc czas na równie ważną kwestię, jaką jest CMS.

Aby umieścić Twojego bloga na serwerze, potrzebujesz systemu zarządzania treścią (CMS) Najpopularniejszą taką platformą jest Wordpress.

Z WordPress korzysta cała masa serwisów, sklepów, blogów w internecie i dodatkowo jest darmowy. Sam z niego korzystam i polecam go Tobie. 

Pamiętaj, aby korzystać z polskiej strony pl. WordPress.org  (istnieje również wersja angielska WordPress.com)

 

WordPress umożliwia Ci uruchomienie bloga na Twoim hostingu dostępnym pod adresem Twojej domeny.

Możesz dzięki niemu pisać treści, zarządzać wyglądem Twojego bloga, dodawać i publikować zdjęcia czy filmy itd. czyli wykonywać wszelkie operacje bez znajomości języka programowania w przystępnym dla Ciebie środowisku.

Jak pisałem w części o hostingu, platforma WordPress może być z łatwością zainstalowana, poprzez panel klienta na stronie Zenbox.pl instalacja jest łatwa i automatyczna.

Wygląd CMS - Wordpress

Wordpress screen
Wordpress screen

Gratuluję!

 

Udało Ci się założyć swojego bloga w sieci.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszam do innych wpisów na blogu.

Jeżeli masz jakieś pytania, zadaj je w komentarzu.

Zapraszam do dyskusji.

 

Pozdrawiam

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY!

0 0 votes
Article Rating