Leatherman sidekick - recenzja kieszonkowego multioola

Leatherman sidekick to wielozadaniowe narzędzie kieszonkowych rozmiarów, które z powodzeniem może znaleźć się w każdym zestawie EDC (Everyday Carry) jako jedno z podstawowych jego elementów. Multitool ten to jeden z niskobudżetowych narzędzi firmy Leatherman, cechuje go doskonały stosunek ceny do jakości. Jego niska waga i niewielkie rozmiary czynią go doskonałym kompanem trudów dnia codziennego oraz wszelkich wymagających wypraw. Sidekick to brat modelu Wingman, natomiast oba te modele nieznacznie różnią się od siebie zawartymi narzędziami. Firma Leatherman daje gwarancję 25 lat na swoje produkty i tak jest również w tym przypadku.

Rzut okiem na Leatherman sidekick

W zestawie od producenta otrzymujemy charakterystyczne pudełko. W nim znajdują się multitool Leatherman sidekick, nylonowy pokrowiec, stalowy karabińczyk Leathermana oraz instrukcja obsługi wraz z kartą gwarancyjną i naklejką. Samo narzędzie jest wykonane z dobrej jakości stali i już w pierwszym momencie kontaktu z tym multitoolem mamy poczucie, że jest to kawał solidnie wyprodukowanego narzędzia. Nie jest to natomiast ta sama stal używana w modelach wyższej klasy, która w tych modelach jest jeszcze lepszej jakości. W Leatherman sidekick mamy również do dyspozycji z klipsu, który jest przykręcony do toola i dzięki niemu możemy zaczepić go bezpiecznie np. o rant spodni i przenosić go tym sposobem w kieszeni. Multitool waży zaledwie 200 gram i jest to bardzo niska waga w porównaniu do wyższych modeli narzędzi ze stajni Leathermana. Pozwala to na bardzo komfortowe noszenie na co dzień.

Funkcjonalność sidekicka

Wszystkie elementy/narzędzia chodzą w sidekicku płynnie i lekko, są nasmarowane i po zakupie nie posiadają luzów. Natomiast po długim czasie użytkowania, luzy na narzędziach powstają, aczkolwiek są niegroźne i w niczym nie przeszkadzają, można to nazwać „luzem roboczym”

Ostrze główne oraz piła umożliwiają obsługę jedną ręką i są dostępne do otworzenia przy złożonym narzędziu. Pozostałe narzędzia stają się dostępne dopiero po otwarciu całego multitoola. Aby wydobyć konkretne narzędzia, należy użyć paznokcia, ponieważ aby ich dobyć, trzeba skorzystać z dostępnych nacięć, które są schowane w obudowie. Kompletna lista narzędzi dostępna jest w dalszej części recenzji. Dobór wszystkich narzędzi sprawia, że jest to doskonałe narzędzie do użytku w codziennych zastosowaniach. Na pochwałę zasługują również kombinerki, które są sprężynujące i bardzo dobrze spasowane ze sobą. Wewnątrz nich znajduje się również przecinak do drutu, który bardzo dobrze tnie wszelkiego rodzaju druty oraz linki stalowe, narzędzie szczególnie przydatne rowerzystom.

Pokrowiec jest w kolorze czarnym, wykonany jest z nylonu i posiada zapinaną klapę oraz szlufkę do zamocowania na pasku. Sam pokrowiec jest wykonany bardzo solidnie i pewnie trzyma multi narzędzie na miejscu. Klips solidnie trzyma i nie ma obawy, że samoistnie się odepnie. Po zamocowaniu do paska pokrowiec z narzędziem nie przeszkadza w codziennym noszeniu.

Wszystkie narzędzia dostępne w tym modelu zostały przeze mnie przetestowane i mogę stwierdzić, że sprawdzają się one naprawdę świetnie.

FUNKCJE:

 • Kombinerki płaskie sprężynujące
 • Kombinerki uniwersalne sprężynujące
 • Przecinak do drutu jako element w kombinerkach
 • Nóż z ostrzem gładkim ze stali 420HC (dł. około 7 cm)
 • Nóż z ostrzem ząbkowanym ze stali 420HC
 • Pilnik uniwersalny do drewna i metalu
 • Piła do drewna z dwurzędowym ułożeniem uzębienia
 • Śrubokręt płaski – mały
 • Śrubokręt płaski – średni
 • Śrubokręt krzyżowy
 • Miarka
 • Otwieracz do kapsli
 • Otwieracz do puszek
 • Przyrząd do zdejmowania izolacji przewodów

Dodatkowo:

 • Karabińczyk z otwieraczem do kapsli i kluczem płaskim dodawany w komplecie z multitoolem

Parametry:

 • Producent: Leatherman
 • Materiał: stal nierdzewna
 • Długość: 97 mm (złożony)
 • Waga przybliżona: 198,4 g

Różnice pomiędzy Leatherman sidekick, a modelem wingman.

Oba te modele nie różnią się znacznie od siebie. Na pierwszy rzut oka są to dokładnie te same narzędzia, wykonane w tej samej jakości oraz za taką samą cenę. Różni je natomiast kilka narzędzi, które one oferują. W modelu wingman, zamiast głównego ostrza, które jest gładkie na całej długości noża, jest zastosowane ostrze mieszane, które jest częściowo ząbkowane. Zamiast piły dostępnej w sidekicku, wingman oferuje sprężynujące nożyczki. W wingman zamiast osobnego noża ząbkowanego jest dostępny bardzo mały i praktyczny nóż do otwierania listów. Sidekick posiada natomiast dodatkowe oczko, które umożliwia zaczepienie multitoola do karabińczyka, którego wingman nie posiada. Dodatkową różnicą jest dodatkowy karabińczyk, który dodawany jest wyłącznie do modelu Leatherman sidekick. Podsumowując model sidekick, powinien być wybierany w przypadku działań leśnych, survivalowych oraz podróżniczych. Model wingman będzie doskonałym wyborem na co dzień oraz dla wszystkich osób specjalizujących się w elektronice, oraz mechanice.

Podsumowanie

Kończąc tą recenzję, należy szczerze powiedzieć, że model sidekick to doskonałe narzędzie do codziennych zadań dla każdego. Co prawda nie oferuje jakości oraz funkcjonalności równej wysokim modelom multitooli firmy Leatherman, natomiast za kwotę około 200 złotych otrzymujemy solidne, lekkie i niezwykle funkcjonalne narzędzie umiejące poradzić sobie w trudnych sytuacjach, które mogą spotkać każdego z nas. W związku z jego gabarytami oraz wagą może być bardzo dobrym składnikiem ekwipunku codziennego EDC. Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich majsterkowiczów, podróżników oraz rowerzystów. W komplecie z 25-letnią gwarancją producenta jest to narzędzie, w które warto zainwestować, aby mieć coś, co spełni nasze oczekiwania i równocześnie nie obciąży zbytnio naszego portfela. Co ważne multitool ten jest nieskomplikowany i każda osoba poradzi sobie z jego obsługą i użytkowaniem. Warto go mieć przy sobie!

 

Jeżeli artykuł Ci się spodobał lub chciałbyś coś dodać, zostaw komentarz.

 

Pozdrawiam

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY!

0 0 vote
Article Rating