Locus map – najlepsza nawigacyjna aplikacja rowerowa na smartfona

 

Jeżeli jeździsz na rowerze ze smartfonem to prędzej czy później zadasz sobie pytanie, jaką aplikację nawigacyjną zainstalować. Aplikacji tego typu jest wiele, jednak jedną z najlepszych aplikacji nawigacyjnych na rower jest Locus map. Poniżej, postaram się trochę więcej o niej powiedzieć.

Aplikacja Locus to prawdziwy kombajn nawigacyjny. Służy do wyświetlania map oraz do nawigowania po nich. Locus dostępny jest wyłącznie dla użytkowników platformy urządzeń mobilnych Android. Na tę chwilę nie istnieje odpowiednik wersji Locus Map na platformę iOS. Producent ma w planach wprowadzenie wersji Locus Map również na tę platformę w przyszłości.

 

Wersje aplikacji Locus

Aplikacja Locus jest dostępna w dwóch wersjach: darmowej oraz płatnej – koszt zakupu wersji płatnej PRO to koszt 33,99zł w aplikacji Sklep Play. Locusa można znaleźć także w promocji, wystarczy tylko trochę poszukać i poczekać na promocje, które są przygotowywane z różnych okazji.

Wersja FREE dla przeciętnego Kowalskiego w zupełności wystarczy, gdyż posiada wszelkie niezbędne funkcje. Minusem natomiast wersji bezpłatnej jest obecność reklam w górnej części ekranu, co powoduje mniejsze okno wyświetlanej mapy.

Wersja PRO nie posiada reklam, dzięki temu mapa zajmuje cały wyświetlacz, posiada ona również nieco więcej przydatnych i zaawansowanych opcji. Długi czas korzystałem z wersji bezpłatnej, która w zupełności wystarczyła, obecnie zakupiłem wersję PRO i nie żałuję tej decyzji – za tak śmieszne pieniądze zyskujemy kawał dobrego narzędzia nawigacyjnego na naszego smartfona.

To nic nie kosztuje! Polub mój Fanpage na Facebooku!

To nic nie kosztuje! Polub mój Fanpage na Facebooku!

Mapy do Locusa

Mapy obsługiwane przez Locusa to mapy online oraz offline. Bezpośrednio w Locusie mamy dostępny sklep Locusa, w którym możemy wybrać i zainstalować wszelkie interesujące nas mapy dla określonego regionu lub kraju. Możemy również sami zdefiniować interesujący nas mały skrawek mapy, który następnie pobierzemy na naszego smartfona.

Dostępne mapy w sklepie podzielone są na wersje darmowe i płatne. W wersji darmowej Locusa mamy ograniczoną ilość pobrań, chociaż z reguły ta ilość w zupełności wystarcza dla przeciętnego Kowalskiego. Dla map darmowych, ich aktualizacje są bezpłatne. Natomiast wersje płatne są stosunkowo tanie, mowa tutaj o kwotach od 5 do 20 złotych za jedną mapę.

Za aktualizacje wersji płatnych map trzeba jednak znowu zapłacić, gdyż zakup konkretnej wersji mapy ze sklepu nie wiąże się z dożywotnimi aktualizacjami. Do map można również doinstalować różne dodatki, na przykład wykresy wysokości, czy szlaki. Locus posiada również obsługę zapisanych map zewnętrznych, które odczytuje z pamięci naszego urządzenia bądź karty zewnętrznej.

Widok na mapę w Locus
Widok na mapę w Locus
Widoczne cieniowanie mapy na wzniesieniach
Widoczne cieniowanie mapy na wzniesieniach
Okręgi wyznaczające odległość od punktu
Okręgi wyznaczające odległość od punktu

Pobieramy mapy

Poniżej podlinkuję strony i przydatne narzędzia, dzięki którym bezpłatnie pobierzesz ciekawe i darmowe mapy offline na Locusa.

Openandromaps – to mapa korzystająca z danych OpenStreetMap.org (jedna z lepszych map)

Osm.paws.cz – to mapa korzystająca z danych OpenStreetMap.org (druga ciekawa mapa)

Gmaptool.eu – to mapa Polski korzystająca z danych OSM zawierająca warstwice

Mapy.geoportal.gov.pl – to mapy topograficzne pokrywające całą Polskę, dzięki niej możemy pobrać interesujący nas fragment i pobrać do odczytu w Locusie.

Vector.city – to mapy wektorowe różnych zakątków świata

Androidmaps – to mapy wektorowe różnych zakątków świata

Widok na zdefiniowaną ścieżkę w Locus
Widok na zdefiniowaną ścieżkę w Locus

Aplikacja Brouter – dodatkowo do Locusa

Brouter – (Kliknij, aby przejść do strony pobierania) – to plugin do Locus map. Aplikacja pozwala na wyszukiwanie najlepszej trasy bez dostępu do internetu – offline, aplikacja wytypuje kilka różnych opcji tras, z nich możemy wybrać tą która najbardziej nam odpowiada.

Po instalacji Brouter należy pamiętać o pobraniu bazy danych dla interesującego nas obszaru bezpośrednio w aplikacji Brouter (należy pamiętać, aby nie wykonywać żadnych operacji podczas pobierania bazy danych, gdyż proces pobierania się zatrzyma i czynność będzie trzeba powtarzać) Plugin Brouter jest wykrywany od razu po uruchomieniu aplikacji Locus. Należy jednak pamiętać, aby wybrać Brouter w ustawieniach Locusa jako preferowany silnik nawigacji! Dzięki aplikacji Brouter uzyskujemy możliwość wyznaczania tras do dowolnych punktów oraz możliwość projektowania naszych tras.

Wybieranie segmentów bazy danych do pobrania w Brouter
Wybieranie segmentów bazy danych do pobrania w Brouter
Pobieranie bazy danych w Brouter
Pobieranie bazy danych w Brouter

Strava Heatmapa

Jeżeli korzystasz na rowerze ze Stravy do zliczania waszych parametrów, czy zapisywania tras, to Locus posiada funkcjonalność wyświetlania Heatmapy Stravy jako nakładki na używanej mapie. Jest to nic innego jak nakładka wyświetlająca najczęściej odwiedzane trasy i miejsca na mapie przez rowerzystów używających Stravy. Im większa częstotliwość korzystania z danego odcinka trasy tym zaznaczenie trasy jest głębsze i lepiej widoczne. Jest to bardzo użyteczna funkcjonalność, dzięki której rowerzyści podczas jazdy mogą wybrać optymalną trasę swojej wycieczki, mając pewność, że trasa jest przejezdna.

Aby skorzystać z tej funkcjonalności należy:

 

  1. Pobrać plik ZIP (Kliknij w link, aby pobrać)
  2. Rozpakować zawartość do folderu Locusa (Locus/mapsOnline/custom)
  3. Włączyć w ustawieniach Locusa, w menu „Mapa”
  4. Wejść w ustawienia „Więcej funkcji” i wybrać widoczność „Nakładki mapy”
  5. Ustawić mapę podkładu (czyli używanej przez nas mapy) oraz nakładki na nią, czyli Heatmapy Stravy
  6. Ustawić przeźroczystość podkładu na mapie na 100%
  7. W tej chwili Heatmapa powinna być widoczna na naszej mapie

Jeżeli jesteś zainteresowany tym dodatkiem, to więcej szczegółowych informacji znajdziesz TUTAJ.

Widok na Heatmapę Stravy
Widok na Heatmapę Stravy

Funkcjonalność

Na pierwszy rzut oka Locus wydaje się bardzo skomplikowaną aplikacją, z bardzo dużą ilością funkcji. Na szczęście przy regularnym używaniu, aplikacja staje się bardzo intuicyjna i prosta w użytkowaniu – trzeba się jej po prostu nauczyć. Poniżej napiszę kilka słów o funkcjonalności Locusa.

 

Nawigacja możemy z niej korzystać na kilka sposobów. Kierowanie odbywać się będzie punkt po punkcie z poleceniami głosowymi z punktu A do punktu B, z trasą obliczoną przez zewnętrzną usługę trasowania. Kierowanie odbywać się będzie jako podążanie po zdefiniowanej przez użytkownika trasie punkt za punktem. Kierowanie odbywa się po zdefiniowanym śladzie np. pliku GPX. W każdym z tych przypadków mamy do dyspozycji komunikaty głosowe, z których możemy korzystać, lub nie.

 

Prowadzenie – W przeciwieństwie do nawigacji, Locus nie będzie informował nas komendami głosowymi, ale będzie wskazywał kierunek, dystans oraz szacowany czas dotarcia do następnego punktu. Funkcjonalność ta jest przydatna głównie podczas turystyki pieszej i rowerowej.

 

Cieniowanie map, to funkcjonalność Locusa polegająca na wizualnym uwydatnieniu wzniesień terenu. Bardzo widoczne jest to na południu polski, gdzie mamy góry. Dzięki temu podczas jazdy widzimy wszelkie wzniesienia i ogólne ukształtowanie terenu. Opcja ta jest bardzo pożądana wśród rowerzystów.

 

Geocaching, czyli gry terenowej dla użytkowników odbiorników GPS, polegająca na poszukiwaniu tzw. skrytek uprzednio ukrytych przez innych uczestników zabawy. Ukrywane przeważnie w interesujących miejscach skrytki zawierają dziennik odwiedzin, do którego wpisują się kolejni znalazcy, a także drobne upominki na wymianę.

 

Live-tracking, funkcja śledzenia online, dzięki któremu przy włączonej transmisji danych, możemy wysyłać na nasz serwer naszą aktualną pozycję i przekazywać ją np. naszej rodzinie, aby w razie sytuacji kryzysowej, ktoś mógł nas odnaleźć.

 

Czujniki, możemy wybrać w ustawieniach wbudowany kompas sprzętowy lub azymutu obliczonego przez sygnał GPS. Kompas sprzętowy jest dużo lepszy do wycieczek pieszych i rowerowych, ponieważ nie wymaga ruchu do wykrycia kierunku. Sygnał GPS jest lepszy przy wycieczkach samochodowych z uwagi na większe prędkości i wiele elementów magnetycznych, które znajdziemy w aucie. Możemy również podpiąć do Locusa zewnętrzne czujniki, takie jak czujnik prędkości/kadencji lub mocy. Jeżeli posiadamy pas piersiowy, możemy wysyłać do Locusa sygnał z jego nadajnika, aby kontrolować na ekranie wyświetlacza i zapisywać dane naszego aktualnego tętna.

 

Personalizacja Locus pozwala nam na totalną personalizację wyglądu poszczególnych elementów widzianych na mapie oraz widocznego menu. Dzięki możliwości personalizacji możemy bez problemów stworzyć i wyświetlać w dowolnym miejscu i formie parametry, które chcielibyśmy widzieć na ekranie naszego smartfona.

Widok na menu w Locus
Widok na menu w Locus
Zaznaczenie widoczności nakładek na mapę w menu
Zaznaczenie widoczności nakładek na mapę w menu
Menu wyboru nakładki na mapę
Menu wyboru nakładki na mapę

Dostępność Locusa na urządzeniach smartwatch z systemami Android Wear lub Wear OS

To znakomita gratka dla użytkowników korzystających ze smartwatchy Samsung Gear S (X) i Galaxy Watch. Locus wprowadził aplikację na te zegarki. Pozwala ona na używanie Locusa dokładnie w taki sam sposób, jak na urządzeniach mobilnych. Funkcjonalność aplikacji na zegarki jest duża i posiadamy w niej wszystkie niezbędne funkcje, takie jak widok map, tras oraz możliwość nawigacji. Szczegółowe informacje, możesz znaleźć TUTAJ.

Aplikacja na smartwatche nazywa się Locus Map WatchDo pobrania w Sklepie Play.

Grafiki przedstawiają widok aplikacji Locus w urządzeniach smartwatch. Przejdź do źródła grafik i poznaj więcej szczegółów.

Poniżej udostępniam ciekawe materiały wideo z serwisu YouTube na temat aplikacji Locus map autorstwa Bartosza Siedlarskiego dostępne na jego kanale. Dowiesz się z nich jeszcze więcej ciekawostek. Gorąco polecam ten kanał.

 

 

I kolejny materiał wideo tego samego autora, ale dotyczący map topograficznych.

 

Podsumowanie

Locus to doskonałe narzędzie nawigacyjne podczas pieszych i rowerowych wycieczek. Posiada wszelkie niezbędne funkcje do prawidłowej nawigacji w podróży. Ponadto mamy w pakiecie dostępnych kilka zupełnie dodatkowych funkcji i rozwiązań, których nie znajdziemy w innych tego typu aplikacjach. Z aplikacji bez problemu możemy korzystać w pełni online oraz offline.

Zalety Locusa docenia bardzo duża rzesza rowerowych zapaleńców, więc uważam, że będzie to również bardzo dobry wybór dla Ciebie!

 

Jeżeli artykuł Ci się spodobał lub chciałbyś coś dodać, zostaw komentarz.

 

Pozdrawiam

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY!

5 6 votes
Article Rating