Locus map – najlepsza nawigacyjna aplikacja rowerowa na smartfona
Jeżeli jeździsz na rowerze ze smartfonem to prędzej czy później zadasz sobie pytanie, jaką aplikację nawigacyjną zainstalować. Aplikacji tego typu jest wiele, jednak jedną z najlepszych aplikacji nawigacyjnych na rower jest Locus map. Poniżej, postaram się trochę więcej o niej powiedzieć.
Aplikacja Locus to prawdziwy kombajn nawigacyjny. Służy do wyświetlania map oraz do nawigowania po nich. Locus dostępny jest wyłącznie dla użytkowników platformy urządzeń mobilnych Android. Na tę chwilę nie istnieje odpowiednik wersji Locus Map na platformę iOS. Producent ma w planach wprowadzenie wersji Locus Map również na tę platformę w przyszłości.
Wersje aplikacji Locus
Aplikacja Locus jest dostępna w dwóch wersjach: darmowej oraz płatnej – koszt zakupu wersji płatnej PRO to koszt 33,99zł w aplikacji Sklep Play. Locusa można znaleźć także w promocji, wystarczy tylko trochę poszukać i poczekać na promocje, które są przygotowywane z różnych okazji.
Wersja FREE dla przeciętnego Kowalskiego w zupełności wystarczy, gdyż posiada wszelkie niezbędne funkcje. Minusem natomiast wersji bezpłatnej jest obecność reklam w górnej części ekranu, co powoduje mniejsze okno wyświetlanej mapy.
Wersja PRO nie posiada reklam, dzięki temu mapa zajmuje cały wyświetlacz, posiada ona również nieco więcej przydatnych i zaawansowanych opcji. Długi czas korzystałem z wersji bezpłatnej, która w zupełności wystarczyła, obecnie zakupiłem wersję PRO i nie żałuję tej decyzji – za tak śmieszne pieniądze zyskujemy kawał dobrego narzędzia nawigacyjnego na naszego smartfona.
To nic nie kosztuje! Polub mój Fanpage na Facebooku!
To nic nie kosztuje! Polub mój Fanpage na Facebooku!
Mapy do Locusa
Mapy obsługiwane przez Locusa to mapy online oraz offline. Bezpośrednio w Locusie mamy dostępny sklep Locusa, w którym możemy wybrać i zainstalować wszelkie interesujące nas mapy dla określonego regionu lub kraju. Możemy również sami zdefiniować interesujący nas mały skrawek mapy, który następnie pobierzemy na naszego smartfona.
Dostępne mapy w sklepie podzielone są na wersje darmowe i płatne. W wersji darmowej Locusa mamy ograniczoną ilość pobrań, chociaż z reguły ta ilość w zupełności wystarcza dla przeciętnego Kowalskiego. Dla map darmowych, ich aktualizacje są bezpłatne. Natomiast wersje płatne są stosunkowo tanie, mowa tutaj o kwotach od 5 do 20 złotych za jedną mapę.
Za aktualizacje wersji płatnych map trzeba jednak znowu zapłacić, gdyż zakup konkretnej wersji mapy ze sklepu nie wiąże się z dożywotnimi aktualizacjami. Do map można również doinstalować różne dodatki, na przykład wykresy wysokości, czy szlaki. Locus posiada również obsługę zapisanych map zewnętrznych, które odczytuje z pamięci naszego urządzenia bądź karty zewnętrznej.
Pobieramy mapy
Poniżej podlinkuję strony i przydatne narzędzia, dzięki którym bezpłatnie pobierzesz ciekawe i darmowe mapy offline na Locusa.
Openandromaps – to mapa korzystająca z danych OpenStreetMap.org (jedna z lepszych map)
Osm.paws.cz – to mapa korzystająca z danych OpenStreetMap.org (druga ciekawa mapa)
Gmaptool.eu – to mapa Polski korzystająca z danych OSM zawierająca warstwice
Mapy.geoportal.gov.pl – to mapy topograficzne pokrywające całą Polskę, dzięki niej możemy pobrać interesujący nas fragment i pobrać do odczytu w Locusie.
Vector.city – to mapy wektorowe różnych zakątków świata
Androidmaps – to mapy wektorowe różnych zakątków świata
Aplikacja Brouter – dodatkowo do Locusa
Brouter – (Kliknij, aby przejść do strony pobierania) – to plugin do Locus map. Aplikacja pozwala na wyszukiwanie najlepszej trasy bez dostępu do internetu – offline, aplikacja wytypuje kilka różnych opcji tras, z nich możemy wybrać tą która najbardziej nam odpowiada.
Po instalacji Brouter należy pamiętać o pobraniu bazy danych dla interesującego nas obszaru bezpośrednio w aplikacji Brouter (należy pamiętać, aby nie wykonywać żadnych operacji podczas pobierania bazy danych, gdyż proces pobierania się zatrzyma i czynność będzie trzeba powtarzać) Plugin Brouter jest wykrywany od razu po uruchomieniu aplikacji Locus. Należy jednak pamiętać, aby wybrać Brouter w ustawieniach Locusa jako preferowany silnik nawigacji! Dzięki aplikacji Brouter uzyskujemy możliwość wyznaczania tras do dowolnych punktów oraz możliwość projektowania naszych tras.
Strava Heatmapa
Jeżeli korzystasz na rowerze ze Stravy do zliczania waszych parametrów, czy zapisywania tras, to Locus posiada funkcjonalność wyświetlania Heatmapy Stravy jako nakładki na używanej mapie. Jest to nic innego jak nakładka wyświetlająca najczęściej odwiedzane trasy i miejsca na mapie przez rowerzystów używających Stravy. Im większa częstotliwość korzystania z danego odcinka trasy tym zaznaczenie trasy jest głębsze i lepiej widoczne. Jest to bardzo użyteczna funkcjonalność, dzięki której rowerzyści podczas jazdy mogą wybrać optymalną trasę swojej wycieczki, mając pewność, że trasa jest przejezdna.
Aby skorzystać z tej funkcjonalności należy:
- Pobrać plik ZIP (Kliknij w link, aby pobrać)
- Rozpakować zawartość do folderu Locusa (Locus/mapsOnline/custom)
- Włączyć w ustawieniach Locusa, w menu “Mapa”
- Wejść w ustawienia “Więcej funkcji” i wybrać widoczność “Nakładki mapy”
- Ustawić mapę podkładu (czyli używanej przez nas mapy) oraz nakładki na nią, czyli Heatmapy Stravy
- Ustawić przeźroczystość podkładu na mapie na 100%
- W tej chwili Heatmapa powinna być widoczna na naszej mapie
Jeżeli jesteś zainteresowany tym dodatkiem, to więcej szczegółowych informacji znajdziesz TUTAJ.
Funkcjonalność
Na pierwszy rzut oka Locus wydaje się bardzo skomplikowaną aplikacją, z bardzo dużą ilością funkcji. Na szczęście przy regularnym używaniu, aplikacja staje się bardzo intuicyjna i prosta w użytkowaniu – trzeba się jej po prostu nauczyć. Poniżej napiszę kilka słów o funkcjonalności Locusa.
Nawigacja możemy z niej korzystać na kilka sposobów. Kierowanie odbywać się będzie punkt po punkcie z poleceniami głosowymi z punktu A do punktu B, z trasą obliczoną przez zewnętrzną usługę trasowania. Kierowanie odbywać się będzie jako podążanie po zdefiniowanej przez użytkownika trasie punkt za punktem. Kierowanie odbywa się po zdefiniowanym śladzie np. pliku GPX. W każdym z tych przypadków mamy do dyspozycji komunikaty głosowe, z których możemy korzystać, lub nie.
Prowadzenie – W przeciwieństwie do nawigacji, Locus nie będzie informował nas komendami głosowymi, ale będzie wskazywał kierunek, dystans oraz szacowany czas dotarcia do następnego punktu. Funkcjonalność ta jest przydatna głównie podczas turystyki pieszej i rowerowej.
Cieniowanie map, to funkcjonalność Locusa polegająca na wizualnym uwydatnieniu wzniesień terenu. Bardzo widoczne jest to na południu polski, gdzie mamy góry. Dzięki temu podczas jazdy widzimy wszelkie wzniesienia i ogólne ukształtowanie terenu. Opcja ta jest bardzo pożądana wśród rowerzystów.
Geocaching, czyli gry terenowej dla użytkowników odbiorników GPS, polegająca na poszukiwaniu tzw. skrytek uprzednio ukrytych przez innych uczestników zabawy. Ukrywane przeważnie w interesujących miejscach skrytki zawierają dziennik odwiedzin, do którego wpisują się kolejni znalazcy, a także drobne upominki na wymianę.
Live-tracking, funkcja śledzenia online, dzięki któremu przy włączonej transmisji danych, możemy wysyłać na nasz serwer naszą aktualną pozycję i przekazywać ją np. naszej rodzinie, aby w razie sytuacji kryzysowej, ktoś mógł nas odnaleźć.
Czujniki, możemy wybrać w ustawieniach wbudowany kompas sprzętowy lub azymutu obliczonego przez sygnał GPS. Kompas sprzętowy jest dużo lepszy do wycieczek pieszych i rowerowych, ponieważ nie wymaga ruchu do wykrycia kierunku. Sygnał GPS jest lepszy przy wycieczkach samochodowych z uwagi na większe prędkości i wiele elementów magnetycznych, które znajdziemy w aucie. Możemy również podpiąć do Locusa zewnętrzne czujniki, takie jak czujnik prędkości/kadencji lub mocy. Jeżeli posiadamy pas piersiowy, możemy wysyłać do Locusa sygnał z jego nadajnika, aby kontrolować na ekranie wyświetlacza i zapisywać dane naszego aktualnego tętna.
Personalizacja Locus pozwala nam na totalną personalizację wyglądu poszczególnych elementów widzianych na mapie oraz widocznego menu. Dzięki możliwości personalizacji możemy bez problemów stworzyć i wyświetlać w dowolnym miejscu i formie parametry, które chcielibyśmy widzieć na ekranie naszego smartfona.
Dostępność Locusa na urządzeniach smartwatch z systemami Android Wear lub Wear OS
To znakomita gratka dla użytkowników korzystających ze smartwatchy Samsung Gear S (X) i Galaxy Watch. Locus wprowadził aplikację na te zegarki. Pozwala ona na używanie Locusa dokładnie w taki sam sposób, jak na urządzeniach mobilnych. Funkcjonalność aplikacji na zegarki jest duża i posiadamy w niej wszystkie niezbędne funkcje, takie jak widok map, tras oraz możliwość nawigacji. Szczegółowe informacje, możesz znaleźć TUTAJ.
Aplikacja na smartwatche nazywa się Locus Map Watch. Do pobrania w Sklepie Play.
Grafiki przedstawiają widok aplikacji Locus w urządzeniach smartwatch. Przejdź do źródła grafik i poznaj więcej szczegółów.
Poniżej udostępniam ciekawe materiały wideo z serwisu YouTube na temat aplikacji Locus map autorstwa Bartosza Siedlarskiego dostępne na jego kanale. Dowiesz się z nich jeszcze więcej ciekawostek. Gorąco polecam ten kanał.
I kolejny materiał wideo tego samego autora, ale dotyczący map topograficznych.
Podsumowanie
Locus to doskonałe narzędzie nawigacyjne podczas pieszych i rowerowych wycieczek. Posiada wszelkie niezbędne funkcje do prawidłowej nawigacji w podróży. Ponadto mamy w pakiecie dostępnych kilka zupełnie dodatkowych funkcji i rozwiązań, których nie znajdziemy w innych tego typu aplikacjach. Z aplikacji bez problemu możemy korzystać w pełni online oraz offline.
Zalety Locusa docenia bardzo duża rzesza rowerowych zapaleńców, więc uważam, że będzie to również bardzo dobry wybór dla Ciebie!
Jeżeli artykuł Ci się spodobał lub chciałbyś coś dodać, zostaw komentarz.
Pozdrawiam
ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY!
Damian Glibowski
Nazywam się Damian Glibowski, pod koniec 2018 roku założyłem tego bloga z pasji do podróżowania i sportu. Ponadto jestem rowerowym pasjonatem, fotografem i filmowcem w jednym. Na blogu, w sieci i na kanale YouTube dzielę się swoimi przeżyciami oraz doświadczeniem. Mam niezmierną przyjemność prowadzić tego bloga dla Ciebie. Po pracy na etacie zajmuję się swoją pasją, mam zajawkę na podróże rowerowe i przekazuję ją innym. Może tym razem padnie właśnie na Ciebie?
Jestem na etapie zakupu apki nawigacyjnej do wykorzystywania podczas wyjazdów rowerowych. A ten artykuł okazuje się bardzo przydatny i pomocny w wyborze. Wszystko zebrane w zgrabną całość. Ciekawe porady, które ułatwią korzystanie z tej aplikacji.
Podziękowania dla autora za włożony wysiłek w przygotowanie tego materiału.
Pozdrawiam Zbyszek
Witaj Zbigniew! Dziękuję Ci za pozytywny komentarz! Cieszę się, że mój artykuł był pomocny. Pozdrawiam
Dzieki za tekst. Właśnie rozgryzam lpcusa i bardzo mi pomogłeś
Brunon dziękuję za pozostawienie komentarza. Jest mi niezmiernie miło, że mogłem pomóc. Zapraszam również do obserwowania funpage z kołem w tle na Facebooku. Znajdziesz tam najnowsze wpisy, zdjęcia i wiele innych ciekawych rzeczy 🙂
Zamiast Locusa polecam OsmAnd. Ma wszystkie funkcje Locusa i jeszcze więcej, a do tego nie jest taki toporny w użytkowaniu.
Dziękuję za komentarz. Zgadza się – OsmAnd to również doskonała aplikacja na rower. Locus posiada jednak zdecydowanie więcej przydatnych funkcji dla zaawansowanych użytkowników, których brakuje w OsmAnd. Locus przestaje być toporny, jeżeli spędzimy z nim trochę czasu.
Locus ma bardzo fajną funkcjonalność pozwalającą na pomiar odległości, możliwe jest też wyświetlanie okręgów informujących o odległościach 500 czy 1000m zmieniających się wraz ze skalą mapy. Co więcej można ustawić dynamiczne skalowanie mapy w zależności od prędkości jaką mamy na daną chwilę. Wspomnę także o super planowaniu trasy. Apka pozwala na niemal automatyczne wytyczanie trasy na podstawie ścieżek leśnych lub polnych.
Jedyny minus to możliwość odpalenia go wyłącznie na systemach Android. Nie ma możliwości na uruchomienie jej na iOS nie mówiąc już o Windows.
Dzięki za komentarz! To cenne uwagi 🙂
poproszę o linka do pobrania na I’os wg mnie nie ma locusa dla iphon
Dziękuję za wiadomość!
Zgadza się – na tę chwilę istnieje wyłącznie wersja działająca na platformie mobilnej Android. Wersja pod iOS na tą chwilę nie istnieje, ale producent ma w planach wprowadzenie takiej wersji w przyszłości. Wpis został uaktualniony o tą kwestię, aby przekazywał czytelnikom wyłącznie prawdziwe informacje 🙂
Pozdrawiam Serdecznie
cześć, mam pytanie odnośnie aplikacji locus. Czy można ustawić wygaszanie ekranu przy braku jakiś zmian w kierunku jazdy i zarazem wzbudzanie ekranu telefonu przy zbliżających się rozjazdach itd (chodzi oczywiście o oszczędzanie energii) ?
Hejka Robert! Dzięki za pozostawienie komentarza z pytaniem. Moja odpowiedź brzmi: Tak, można ustawić taką funkcję w Locusie. W wersji Locusa PRO mamy możliwość zdefiniowania kilku ustawień dotyczących wyświetlacza. W ustawieniach->Kontrolowanie->Ekran mamy do wyboru opcję „Włączanie/wyłączanie ekranu” – w tym miejscu można włączyć funkcjonalność Locusa PRO polegającą na automatycznym wzbudzaniu i wygaszaniu ekranu naszego smartfona. Tutaj mamy kilka możliwości wzbudzania ekranu: 1. Wzbudzanie gestami (poprzez pojedyncze lub podwójne machanie telefonem) 2. Wzbudzenie przy powiadomieniu o punkcie (jeżeli wcześniej zdefiniujemy własne punkty na trasie), 3. Wzbudzenie przy powiadomieniu „kiedy na ścieżce” (gdy po zboczeniu z trasy wrócimy na naszą ścieżkę/trasę/ślad), 4.… Czytaj więcej »
dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedz. Trzeba przyznać, że ta funkcjonalność #4 wygląda fantastycznie. Muszę ją potestować na żywo. Jeszcze raz dzięki !
Cieszę się, że mogłem pomóc. Pozdrawiam Serdecznie
Dzień dobry .
Ściągnąłem mapę Polski razem z punktami PoI z serwisu Openandromaps.org . Rozpakowałem archiwum ZIP i wrzuciłem do folderu maps w katalogu Locus . Mapa wyświetla się na wyświetlaczu , ale po wpisaniu adresu , wyświetla się taki komunikat adresy są częścią map Lomaps . Pobierz jakieś ze sklepu Locuc . Punktów POI też nie wyświetla . Może ktoś poradzi co zrobić żeby w Locusie działo wszystko po prawnie z papami zewnętrznymi ?
Mam wersję Lucusa pro , silnik do nawigacji Brouter .
Witaj Dominik, dzięki za pozostawienie komentarza. Jeżeli chcesz korzystać z funkcji nawigacji offline BRouter to po jego zainstalowaniu musisz zainstalować odpowiednie segmenty z adresami. Jest to opisane w powyższym artykule. Później wybrać go w ustawieniach Locusa, jako preferowany silnik nawigacji (Wejdź w ustawienia->Nawigacja-> Zródło danych nawigacji i wybierz tutaj BRouter w sekcji “Lokalne” ) dzięki temu wytyczanie offline będzie wykonywane przez BRouter. Dla ścisłości, BRouter nie służy do wyszukiwania adresów, do których chcesz się dostać, tylko do wytyczania trasy podczas planowania trasy w Locusie. Wchodzi w planowanie trasy i zaznaczając punkty na mapie BRouter wytycza Tobie właściwą trasę automatycznie jak… Czytaj więcej »
Jak kupić Locus Map Pro bez zakładania konta Google. 2.Locus Free sam wygasza ekran .Czy jest to właściwe ?.3,Locus Map Free obejmuje tylko obszar w promieniu 1 km dalej jest wymagane włączenie internetu.Czy tak ma być ?
Witaj Wiesław, 1) Nie ma możliwości zakupu aplikacji Locus Map Pro ze Sklepu Google Play bez zakładania konta Google. – Wynika to z zasad bezpieczeństwa każdej z zainteresowanych stron. (Gdyby istniała taka teoretyczna możliwość to bez konta Google nie miałbyś dożywotniego dostępu do aplikacji – tylko przy pomocy tego konta aplikacja wie, że to właśnie Ty kupiłeś aplikację, a nie ktoś inny) 2) Locus Map zarówno w wersji darmowej jak i w wersji płatnej PRO umożliwia dostosowanie opcji automatycznego wygaszania ekranu. Jeżeli pomimo poprawnych ustawień w aplikacji Locus Map (Wygaszenie ekranu wyłączone) ekran gaśnie to sugeruję poprawne ustawienie… Czytaj więcej »
Bardzo dobry, pomocny i dość wyczerpujący materiał. Ja od kilku lat jestem użytkownikiem tej aplikacji i namówiłem na nią sporo osó. W pełni podpisuję się pod zaletami tej apki i dziękuję Damianowi za tego bloga.
Cześć,
Na smartwatche Garmina też jest juz od około roku Locus.
Dla mnie jest jeden minus tej apki, jeśli chcemy za jej pomocą również zapisywać track’i: nie ma autopauzy…także każdy postój będzie zaniżał średnią prędkość (jeśli dla kogoś ma to znaczenie).
Pozdrawiam