Muc-Off, Czyli jak zadbać o pielęgnację i konserwację o swojego roweru.

Jak kiedyś czyściłem swój rower?

Przez bardzo długi czas moja dbałość o rower ograniczała się jedynie do wyczyszczenia i przesmarowania łańcucha od czasu do czasu. Jeżeli napęd był bardzo brudny, to zdarzało mi się także wziąć pierwszą lepszą szczotkę do ręki. Taką zwykłą domową i nią wyczyścić kasetę, korbę i przerzutki. Oprócz tego miałem fazę, że czyściłem wszystkie podzespoły ściereczką oblaną naftą. Jeżeli na ramie mojego roweru było jakieś błoto lub inne zabrudzenie, to w takiej sytuacji oblewałem rower wodą z butelki. Przy czym jednocześnie wycierałem go szmatką lub używałem do tego spryskiwacza ogrodowego.

Później od znajomego dowiedziałem się o magicznym specyfiku, jakim jest woda z Ludwikiem do mycia naczyń i gąbka. Takie mycie było przeze mnie uskuteczniane przez długie lata. Zapewne u większości z Was temat mycia roweru wygląda podobnie. Takie postępowanie skutkowało jedynie bardzo szybkim zużyciem napędu i wyglądu całego roweru. Z biegiem czasu moja świadomość nieustannie rosła. Teraz już wiem, co oznacza regularna pielęgnacja i konserwacja roweru. Ponadto, dzięki takim producentom jak Muc-Off to zadanie staje się dużo prostsze.

muc-off

O marce Muc-Off

Grupa znajomych swoją historię rozpoczęła w 1991 roku na przedmieściach Wielkiej Brytanii. Po zaprojektowaniu i wyprodukowaniu pierwszego na świecie amortyzatora z podwójną półką potrzebny był środek do jego konserwacji. Rozpoczęło się od stworzenia jedynego w swoim rodzaju różowego płynu do czyszczenia. Dziś ten kolor jednoznacznie kojarzy się z marką, jednak już w tej chwili marka Muc-Off oferuje w swojej ofercie produkty o znacznie bogatszej kolorystyce.

W 1994 roku marka zaczęła się dynamicznie rozwijać, mając wyłącznie jeden cel. Chciała za wszelką cenę tworzyć innowacyjne i najlepsze na świecie produkty do pielęgnacji i konserwacji rowerów. Produkty te miały być proste w użyciu. Od roku 2016 z produktów marki Muc-Off korzysta światowa czołówka zawodników z całego świata tacy jak Team Sky czy Atherton Racing.

muc-off

Regularna pielęgnacja i konserwacja naszego roweru z Muc-Off.

Dbając o swój rower, bardzo ważną rolę odgrywają tutaj substancje, jakich używamy. Każdy z nas chce przecież zaoszczędzić swój czas. Mając świadomość, jak wiele pracy i czasu trzeba włożyć, żeby wyczyścić swój rower, bardzo często po prostu z tego rezygnujemy. Według mnie sytuacja wygląda w ten sposób, ponieważ źle się za to zabieramy.

Po pierwsze nie posiadamy nic innego niż to, co znajdziemy w domu. Następnie nie chce nam się wyjść z rowerem na zewnątrz, tym bardziej że inni ludzie będą nas obserwować. Finalnie mycie roweru w serwisach rowerowych czasem przekracza nasze możliwości finansowe i wydaje nam się to marnotrawstwem pieniędzy. Dbanie o nasz rower nie musi przecież tak wyglądać!

Dlatego właśnie przychodzę do Was z propozycją wypróbowania produktów marki Muc-Off. Najważniejsza w tym wszystkim według mnie jest jedna sprawa. Chodzi o to, że dzięki regularnemu dbaniu o swoje dwa kółka zaoszczędzisz pieniądze na zakup nowego roweru lub części. Regularna pielęgnacja i konserwacja pozwala na znaczne wydłużenie żywotności Twojego roweru. Pamiętaj o tym!

Muc-Off, jakich produktów potrzebuję do mojego roweru?

Najważniejszymi zasadami w dbaniu o swój rower są takie sprawy jak regularne czyszczenie swojego napędu po odbytych jazdach. Czyszczenie napędu po jeździe w deszczu. (W takiej sytuacji napęd powinien być myty i smarowany każdorazowo).

Ponadto tego należy pamiętać, że myć i smarować trzeba z głową i w odpowiedni sposób. (Mam tutaj na myśli dozowanie smaru do łańcucha w odpowiednich ilościach oraz oczyszczeniu go z resztek smaru z zewnątrz). Wszystko po to, aby brud zastany na drodze nie był zbierany przez łańcuch. (Nie przylepiał się do niego).

muc-off
muc-off

Odtłuszczacz Muc-Off Bio-Degreaser

Bio-Degreaser to mój faworyt w kategorii czyszczenia napędu. Każda konserwacja rozpoczyna się od czyszczenia, według mnie ten odtłuszczacz jest najlepszym w swojej klasie. Używałem do tej pory wielu odtłuszczaczy, ale bez wątpienia najlepiej pracuje mi się z tą puszką. Odtłuszczacz Muc-Off Bio-Degreaser występuje w dużej puszcze o pojemności 500 ml. Taka zawartość spokojnie wystarczy na cały sezon przy okazyjnej jeździe oraz na pół sezonu, jeżeli często trenujemy na rowerze.

Formuła oparta na wodzie powoduje, że po wykonanej pracy, odtłuszczacz można bez problemów zmyć wodą. Ciekawą sprawą jest także to, że odtłuszczacz ten jest biodegradowalny, więc nie musimy się martwić o środowisko podczas użytkowania. Odtłuszczacz radzi sobie doskonale z zaschniętym brudem, smarem i olejem mogącymi się osadzać na wszystkich metalowych, plastikowych i gumowych podzespołach roweru. Można go również używać w kontakcie z uszczelkami.

Brud i smar bardzo ładnie schodzi bez siłowania się z nimi. Ponadto Bio-Degreaser ma niespotykany w takich specyfikach – słodkawy zapach. Ważna informacja jest też taka, że można go używać w kontakcie z elementami karbonowymi, jest on dla nich całkowicie bezpieczny.

muc-off_bio_degreaser
muc-off-fast-action-bike-cleaner

Środek czyszczący Muc-Off Fast Action Bike Cleaner

Fast Action Bike Cleaner to mój drugi ulubiony produkt tej marki. Różowy specyfik umożliwia dokładnie i szybko wyczyścić cały rower z wszelkich zabrudzeń. Jeżeli jeździłeś podczas deszczu po lesie i w tej chwili Twój rower jest cały ubłocony, to ta butelka pomoże Ci się tego brudu pozbyć. Fast Action Bike Cleaner mieści się w litrowej butelce z atomizerem, taka ilość w zupełności wystarczy na dużą ilość kąpieli. Można także kupić butelki o większej pojemności.

Środek pryskamy na zabrudzenia na cały rowerze łącznie z ramą, kierownicą i kołami. Po spryskaniu wystarczy odczekać od 3 do 5 minut i całość brudu można zacząć wycierać szmatką lub gąbką. Środek ten to już tradycja marki Muc-Off i był on pierwszym produktem, który znalazł się w ofercie. Jego zasada działania opiera się na rozbijaniu i rozmiękczaniu zabrudzeń, pozwalając je łatwo usunąć. Na koniec operacji należy rower dokładnie opłukać wodą. Produkt ten również jest biodegradowalny i bezpieczny dla karbonu.

Smar do łańcucha Muc-Off Dry Lube

Smar do łańcucha Muc-Off Dry Lube to ostatni z moich ulubionych produktów. To bardzo uniwersalny smar do łańcucha przystosowany do suchych warunków. Butelka może mieć pojemność 50 lub 120 ml i posiada specyficzną pipetę, znacznie ułatwiającą nakładanie smaru. Wystarczy po jednej kropli tego smaru na wewnętrzne ogniwa łańcucha, aby napęd działał wyśmienicie.

Należy pamiętać, aby po aplikacji smaru, dokładnie wytrzeć łańcuch z jego pozostałości. Smar zapewnia płynną i cichą zmianę biegów w suchych warunkach. Może być z powodzeniem stosowany także do smarowania linek hamulców i przerzutek. Jeżeli chcemy jeździć w mokrych warunkach to Muc-Off posiada w swojej ofercie odpowiednie rodzaje smarów, również ceramiczne.

muc-off-dry_lube
muc-off

W związku z tym artykułem mam dla Was Drodzy Czytelnicy nie lada niespodziankę! Wraz ze sklepem internetowym rowertour.com przygotowaliśmy kod rabatowy w wysokości 5% na wszystkie produkty marki Muc-Off!

muc-off

Kod: zkolemwtle

Aby skorzystać z kodu rabatowego obniżającego cenę produktu Muc-Off o 5% w sklepie rowertour.com, należy być zarejestrowanym i zalogowanym klientem sklepu i wpisać kod bezpośrednio w koszyku podczas składania zamówienia. Kod uprawnia do jednorazowej zniżki na każdy produkt marki Muc-Off będący w ofercie sklepu. Zalogowany użytkownik może skorzystać z kodu jednorazowo. Kod jest ważny do końca Listopada 2019 roku.

Zachęcam Cię do pozostawienia komentarza oraz dołączenia do mojego newslettera, dzięki któremu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami na blogu.

 

Formularz dołączenia do newslettera znajdziesz poniżej w stopce.

 

Pozdrawiam

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY!

0 0 votes
Article Rating