Nexo Solar NavRoad - recenzja ultralekkiej i kompaktowej lampki solarnej

Lampka solarna Nexo Solar

Chciałbym w tym artykule przedstawić prawdziwy hit i gadżet turystyczny, który doskonale sprawdza się podczas wszelkich aktywności outdoorowych. Mowa o lampie solarnej Nexo Solar firmy NavRoad. Podczas wyjazdów turystycznych lub na każdej wyprawie jednym z niezbędnych elementów ekwipunku jest naprawdę dobre oświetlenie. Do tej pory testowałem wiele sprzętu w postaci latarek, czołówek i lamp, natomiast nie byłem z nich zadowolony. Postanowiłem poszukać czegoś zupełnie innego. Czegoś, co spełni moje oczekiwania dotyczące oświetlenia, to znaczy będzie dawało dużo jasnego światła, a zarazem będzie lekkie i kompaktowe. Dodatkowym i znaczącym kryterium dla mnie była samowystarczalność takiego urządzenia pod względem zasilania.

Szukając takiego urządzenia w sieci, natknąłem się na lampkę solarną Luci Outdoor 2.0 Pro, która była spełnieniem moich marzeń w tamtym momencie i spełniała wszystkie założone kryteria. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie jej zaporowa dla mnie cena około 200 złotych. Wtedy przez zupełny przypadek znalazłem alternatywę, którą okazała się lampka solarna Solar Nexo. Jej cena detaliczna to około 50 złotych co pozwoliło mi na jej zakup bez problemów.

Solar Nexo od strony technicznej

Lampka Solar Nexo jest lampką nadmuchiwaną, jest bardzo kompaktowa i lekka, jej wymiary po nadmuchaniu to 125 mm x 125 mm x 25 mm, a waga wynosi jedynie 113 gram. Złożona lampka posiada grubość maksymalną 25 mm. Te rozmiary i waga czynią tę lampkę bardzo kompaktową i faktycznie tak jest. Grubość 2 cm pozwala zapakować ją dosłownie wszędzie, zmieści się zarówno do plecaka, jak i do zapakowanej sakwy rowerowej. Lampka wyposażona została w 10 diod LED dających światło o łącznej mocy 65 lumenów. Obudowa jest w pełni wodoodporna oraz wodoszczelna. Lampka Solar Nexo posiada wbudowany panel słoneczny oraz akumulator o pojemności 1000 mAh wystarczający na 6 godzin ciągłego działania. Te parametry czynią z tej lampki samowystarczalne źródło oświetlenia.

Lampka na złą pogodę i nad wodę

Dla podróżnika ta lampka będzie doskonałym wyborem, ponieważ łączy ze sobą kilka ważnych cech bardzo dobrego urządzenia oświetleniowego. Osobiście używam ją już od jakiegoś czasu i mogę śmiało stwierdzić, że do tej pory nie udało mi się znaleźć i używać bardziej funkcjonalnego urządzenia tego typu. Lampka spisuje się świetnie podczas kiepskich warunków pogodowych. Nie straszny jej deszcz, ponieważ jest wodoodporna – deszcz po niej spływa. Dzięki temu można ją używać podczas biwaków na zewnątrz bez obaw o jej zamoczenie, co przy innych lampkach mogłoby spowodować jej bezpowrotne uszkodzenie. Lampkę solarną Solar Nexo można używać też bezpośrednio nad wodą, ponieważ jest wodoszczelna. To doskonała opcja dla osób pływających na jachtach, łódkach, pontonach czy kajakach. Jeżeli wpadnie do wody to dzięki temu, że jest nadmuchana, będzie unosiła się na wodzie.

Solar Nexo w namiocie i kamperze

Lampka świetnie spisuje się w namiocie. Dzięki jej budowie diody otoczone są folią pełniącą funkcję dyfuzora. To powoduje z kolei, że światło jest bardzo dobrze rozpraszane, co pozwala na pełne i równomierne oświetlanie wnętrza namiotu. Lampka w górnej części posiada pasek, dzięki któremu można ją zamontować pod sufit namiotu lub innego elementu stałego. W namiocie używam zazwyczaj światła barwy białej lub czerwonej, czasem korzystam z barwy ciepłej, w którą ta lampka jest wyposażona. Jest ona szczególnie przydatna podczas czytania książki, aby oczy odpoczywały bądź wtedy gdy chcemy, aby zrobić trochę nastroju wewnątrz naszego namiotu. Wszystkie tryby zmiany barwy światła działają w tym modelu perfekcyjnie. Zmiana barwy odbywa się za pomocą przycisku umieszczonego w górnej części lampki. Przycisk ten służy również do uruchamiania lampki. Lampka będzie również świetnym wyborem, aby oświetlać nią wnętrze przyczepy kempingowej lub campera.

Lampka solarna Nexo Solar dysponuje 10 diodami Led. Pozwalają one na używanie siedmiu barw, które można dowolnie przełączać oraz dodatkowo mamy do dyspozycji tryb zmienny, pozwalający na automatyczną zmianę kolorów w krótkim odstępie czasu. Najważniejszymi barwami z perspektywy podróżnika są: biała, czerwona i ciepła/pomarańczowa.

Panele solarne i akumulator

Akumulator rzeczywiście jest ładowany energią słoneczną za pomocą wbudowanych paneli solarnych. Energii po naładowaniu starcza na bardzo długo, jak deklaruje producent, czas maksymalny jej działania wynosi 6 godzin. Nie jestem w stanie odpowiedzieć, czy faktycznie tak jest, ponieważ do tej pory nie miałem potrzeby używania jej przez tak długi czas podczas jednej sesji. Mogę natomiast stwierdzić, że energii spokojnie wystarczy na cały tydzień spania pod namiotem i uruchamiania jej tylko podczas przebywania w nim, oczywiście chodzi mi o czas jej działania bez wystawiania na słońce.

Ogólnie rzecz biorąc, lampka działa tak dobrze, że kompletnie nie martwię się o jej naładowanie. Z reguły działam w ten sposób, że kiedy pamiętam o niej, to jest wystawiana na słońce, a gdy mam ją w plecaku czy w sakwie, zawsze działa. Ciężko jest mi również odpowiedzieć na pytanie, jak długo trzeba ją ładować, ponieważ nie posiada ona wskaźnika naładowania. Jest to niewątpliwie minus tej lampki, natomiast należy pamiętać, że lampka ta kosztuje tylko 50 złotych i w tej kwocie nie można mieć wszystkiego. Jeżeli chodzi o ładowanie, to panele fotowoltaiczne faktycznie działają i po wystawieniu na słońce akumulator jest ładowany. Według producenta do pełnego naładowania akumulatora trzeba wystawić lampkę na działanie światła słonecznego na dokładnie 8 godzin.

Dla porównania rozmiarów lampki solarnej Solar Nexo obok niej znajduje się filtr do wody Sawyer Mini. Recenzję filtra do wody znajdziesz TUTAJ.

Podsumowanie

Lampka solarna Nexo Solar to doskonały samowystarczalny produkt za naprawdę małe pieniądze. Jej funkcjonalność, małe rozmiary i waga czyni ją urządzeniem bliskim ideałowi. Jestem osobiście przekonany, że każda osoba po zakupie będzie nią zachwycona. Można ją używać zarówno w namiocie, jak i na łodzi czy w przyczepie kempingowej. Zapewne sprawdzi się również podczas weekendowych biwaków lub wyjeżdżając na nockę na ryby. O tym, gdzie Ty ją wykorzystasz, decyduje wyłącznie Twoja wyobraźnia, a opcji jest mnóstwo!

Jeżeli jesteś zainteresowany tym produktem, zajrzyj na stronę producenta, która znajduje się TUTAJ.

 

Jeżeli artykuł Ci się spodobał lub chciałbyś coś dodać, zostaw komentarz.

 

Pozdrawiam

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY!

0 0 vote
Article Rating