Patent Sternika Motorowodnego - Zdałem kurs na motorowodniaka

Patent Sternika Motorowodnego w Czerwcu 2020 roku

 

W 2019 roku pojechaliśmy rowerami z Agatą na Mazury. Nasza wycieczka rowerowa trwała łącznie 10 dni i przez ten czas była cała masa sytuacji, kiedy mogłem sobie pooglądać jachty żaglowe i motorowe na wodzie. Chociaż od bardzo długiego czasu nosiłem się z zamiarem zdania egzaminu na patent sternika motorowodnego, to odwlekałem to kilkukrotnie w nieskończoność. Moje zachowanie było spowodowane przede wszystkim tym, że nikt z moich bliskich znajomych nie myślał poważnie o pójściu na kurs. Świadomość, że musiałbym zrobić to sam była niezwykle demotywująca. Jednak na wycieczce rowerowej dookoła Wielkich Jezior Mazurskich moja motywacja bardzo skoczyła do góry i poczułem chęć odwiedzenia tego miejsca za jakiś czas, ale już od strony jeziora.

 

Jak wszyscy wiemy, rok 2020 nie należy do najprzyjemniejszych przez wybuch epidemii koronawirusa, który spowodował wejście w życie różnych obostrzeń, które ograniczyły nasze aktywności i działalności. Do Maja większość z nas siedziała w domach i nikt nie organizował kursów, więc wówczas nie myślałem o podjęciu kolejnego kroku w swoim życiu. W czerwcu zlikwidowano sporą część tych obostrzeń, umożliwiając powolny powrót do normalnej rzeczywistości. Wiele szkół rozpoczęło swoje kursy i szkolenia, dlatego zaoszczędzone pieniądze można było już przeznaczyć na inwestycję w swoją osobę. Fart chciał, że mój kolega mieszka w miejscowości, w której takie kursy na patent są organizowane. Dodatkowo znalazł na Facebooku informację o tym, że można się zapisać na kurs sternika motorowodnego. Zauważyłem jego wpis i bez zawahania się zadzwoniłem do niego. Po kilku dłuższych rozmowach umówiliśmy się wspólnie na wzięciu udziału w kursie. Zapisaliśmy się więc na kurs i tak rozpoczęła się nasza przygoda ze staraniami o patent.

Kurs na Patent Sternika Motorowodnego

 

Data 6-7 Czerwca przypada na dwa dni kiedy byłem na kursie. Musiałem się dostać na godzinę 8:00 do oddalonej od Bydgoszczy o 40 km miejscowości. Kurs na patent sternika motorowodnego rozpoczynał się o godzinie 9:00. O tej godzinie wszyscy spotkaliśmy się w sali wykładowej, gdzie została nam przedstawiona pełna wiedza teoretyczna niezbędna do uzyskania patentu. Wykłady były prowadzone z przerwami na kawę, herbatę i poczęstunek. Po zajęciach teoretycznych dostaliśmy dostępy do specjalnej platformy e-learningowej, gdzie mogliśmy się doszkolić na egzamin po powrocie do domu.

Następnie poszliśmy nad wodę, gdzie po założeniu kamizelek wyruszyliśmy łodzią motorową w stronę pobliskiego jeziora. Na miejscu każdy z nas miał możliwość zapoznania się z podstawowymi manewrami, które będą wymagane na egzaminie. Najciekawiej wspominam jednak podjęcie z wody osoby, która wypadła z motorówki. Oczywiście ćwiczyliśmy również cumowanie, dochodzenie i odchodzenie od pomostu, czy kotwiczenie. Było tego sporo, a na łodzi znajdowało się w każdej grupie 3 osoby i wykładowca. Każda osoba musiała przećwiczyć wszystkie elementy i manewry. Po ćwiczeniach praktycznych wróciliśmy do naszej bazy. Kolejnego dnia, czyli 7 Czerwca mieliśmy przystąpić do egzaminu państwowego.

Wypożyczalnia motorówek w Wilkasach

Egzamin na Patent Sternika Motorowodnego

 

Nazajutrz każdy uczestnik przystąpił do egzaminu państwowego składającego się z dwóch części, teoretycznej oraz praktycznej. Egzamin teoretyczny to test zawierający łącznie 75 pytań z obszernego materiału. Aby zdać, każdy z nas musiał udzielić 65 prawidłowych odpowiedzi. Muszę w tym miejscu powiedzieć, że egzamin teoretyczny jest bardzo zróżnicowany i dosyć trudny. Aby go zdać, należało jedynie uważnie słuchać wykładowcy na sali oraz dodatkowo poczytać trochę materiału i wykonać kilka testów po powrocie do domu.

Wydaje mi się, że aby nie zdać tego egzaminu, trzeba naprawdę się postarać, ponieważ wiedza jest bardzo ciekawa i wartościowa. Tym samym łatwo jest ją przyswoić. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku egzaminu teoretycznego ruszyliśmy w stronę portu w celu zdania egzaminu praktycznego. Egzamin był prosty i składał się z podstawowych manewrów ćwiczonych w poprzednim dniu. Atmosfera podczas egzaminu była luźna i żaden uczestnik się nim nie przejmował. UDAŁO SIĘ! ZDAŁEM!

Przystań jachtowa w Mikołajkach

Wniosek o wydanie Patentu Sternika Motorowodnego

 

Po otrzymaniu pozytywnego wyniku obydwu egzaminów otrzymałem zaświadczenie o zdaniu kursu na patent sternika motorowodnego. Mogłem teraz z dumą wracać do Bydgoszczy. Aby otrzymać patent sternika motorowodnego lub żaglowego po zdaniu egzaminów należy złożyć wniosek o patent. Aby to uczynić, należy wejść na stronę: http://www.motorowodniacy.org/patenty/wydanie_patentu_po_zdanym_egzaminie.html

I postępować zgodnie z punktami opisanymi na stronie. Należy skompletować pakiet dokumentów, niektóre z nich wypełnić i dołączyć dodatkowe elementy. Taki komplet zapakowany w kopertę należy wysłać listem poleconym do odpowiedniego oddziału.

 

W kopercie muszą się znajdować:

  1. Wydrukowany i podpisany wniosek o wydanie patentu
  2. Zdjęcie o wymiarach 3,5cm x 4,5cm
  3. Zaświadczenie o zdanym egzaminie
  4. Dowód wpłaty za patent/licencję

 

Pomimo informacji w ośrodku szkoleniowym, że czas oczekiwania na patent trwa miesiąc, miło się zaskoczyłem, ponieważ czekałem na swój patent jedynie dwa tygodnie. Mój wniosek dotarł dnia 15 Czerwca do odpowiedniego oddziału wydającego, 24 Czerwca był gotowy i wysłany do mnie, a dnia 26 Czerwca swój patent odebrałem z Poczty.

Podsumowanie

 

W momencie odebrania dokumentu stałem się szczęśliwym i zadowolonym posiadaczem patentu sternika motorowodnego, dzięki czemu za jakiś czas wybiorę się na odkrywanie dzikich zakątków Wielkich Jezior Mazurskich wraz z najbliższymi. Jeżeli również zastanawiasz się nad pójściem na kurs i odwlekasz to w nieskończoność, to gwarantuję Tobie, że nie warto tego odwlekać! Sam kurs to ciekawe doświadczenie, które utkwi Ci w pamięci na długo, a zdobyte uprawnienia pozwolą Ci na pływanie łodziami, którymi nie mogłeś pływać i w miejscach, w których pewnie byś się nigdy nie znalazł.

Zachęcam Cię do pozostawienia komentarza oraz dołączenia do mojego newslettera, dzięki któremu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami na blogu.

 

Formularz dołączenia do newslettera znajdziesz poniżej w stopce.

 

Pozdrawiam

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY!

5 1 vote
Article Rating