Petzl e+LITE - recenzja ultralekkiej i uniwersalnej czołówki turystycznej

Podczas swoich wyjazdów rowerowych obcowałem ze sporą ilością różnych modeli latarek.  Z doświadczenia wiem, że najlepiej sprawdzają się latarki czołowe, ponieważ dzięki nim mamy wolne ręce. Nie ma nic bardziej komfortowego niż możliwość oświetlania obszaru przed sobą, mogąc przy tym wykonywać jakieś czynności jak na przykład rozbijanie namiotu wieczorem czy naprawa swojego roweru w ciemnościach. Mając latarkę czołową, można ją również wykorzystać, jako oświetlenie do roweru lub namiotu. Latarki pod tym względem przegrywają, ponieważ trzeba taką latarkę trzymać w rękach, a trzymanie jej w zębach lub prowizoryczne mocowanie jej w losowym miejscu bywa kłopotliwe. Z reguły na wyprawach rowerowych czy pieszych wycieczkach używałem latarki czołowej Mactronic Epic z dyfuzorem o mocy 180 lumenów. Ciekawostką jest fakt, że jeszcze do niedawna była ona używana przez służby GOPR. Jakiś czas temu kupiłem latarkę czołową, którą obserwowałem już od dłuższego czasu, czyli Petzl e+LITE.

Petzl e+LITE to ultralekka i uniwersalna czołówka o niesamowitej funkcjonalności. Latarka zasilana jest dwiema bateriami litowymi CR2032, które można kupić dosłownie wszędzie w podróży. Baterie te mają to do siebie, że nie ciekną i potrafią utrzymywać swoją pojemność aż do 10 lat. Baterie CR2032 dołączane są w zestawie przy zakupie latarki. Latarka jest wodoszczelna przy zanurzeniu na głębokość 1 m i przez łączny czas 30 minut. Model ten posiada stopień ochrony IP67. Deszcz czy wilgoć nie jest w stanie jej zagrozić.

Petzl e+LITE potrafi pracować w temperaturach od -30 do 60 stopni Celsjusza. Całkowite natężenie światła, jaką generuje to maleństwo to 50 lumenów, a czas pracy tej latarki w tym trybie wynosi do 9 godzin ciągłej pracy. Ta ilość światła jest w zupełności wystarczająca do większości prac. Czas działania na bateriach w pozostałych trybach wzrasta wprost proporcjonalnie do poziomu uzyskiwanego światła w poszczególnych trybach.

Petzl e+LITE posiada na swoim pokładzie 5 trybów świecenia oraz diodę barwy białej, oraz czerwonej. Posiada ona tryb stroboskopowy, który działa jednakowo w świetle barwy białej oraz czerwonej. Zmiana trybów odbywa się za pomocą obrotowej dźwigni. Ciekawą sprawą jest blokada przed przypadkowym włączeniem latarki, która znajduje się w dwóch pozycjach dźwigni, na początku programu trybów oraz na jego końcu. Sama dźwignia wykonana jest solidnie i z pomysłem. Dźwignie można z łatwością obsługiwać nawet w rękawiczkach. Dioda LED użyta w tej latarce czołowej posiada barwę białą, zimną.

Czołówka Petzl e+LITE została wyposażona w gumowy pasek z napisem Petzl, na którym znajduje się ciekawy patent w postaci stopera wyposażonego w gwizdek umożliwiający sygnalizację w sytuacji ratunkowej. Dzięki temu czołówkę można bez problemu założyć na głowie, a stoper pomaga w regulacji obwodu głowy. Gwizdek działa sprawnie i jest zadowalającym gadżetem mogącym się spisać, jeżeli latarka ma się znaleźć w zestawie EDC lub w sytuacji kryzysowej.

Latarka jest przymocowana do paska za pomocą przegubu kulowego. Dzięki takiemu zastosowaniu strumień światła można dowolnie regulować i ustawiać. Nie ukrywam, że wspomniany przegub jest najbardziej awaryjnym elementem tej latarki i budzi moje zastrzeżenia, ponieważ być może po czasie się wyrobi i wówczas nie będzie w stanie, utrzymać latarki w jednym ustawieniu. Na tą chwilę jednak przegub działa prawidłowo i ewentualne mankamenty być może wyjdą po czasie, choć nie musi tak wcale być. W miejscu, gdzie umiejscowiony jest pasek, znajduje się dodatkowa pokrywka mająca na celu przytrzymanie paska oraz pełnienie funkcji ochronnej dla latarki. Możemy ją zakryć przedni panel latarki, kiedy czołówka jest przenoszona lub użyć jej jako stojaka dla latarki. Dzięki niej latarkę można położyć na ziemi lub stole, a dzięki przegubowi dowolnie skierować strumień światła w żądaną stronę.

W komplecie z latarką otrzymujemy poręczne, plastikowe etui w kolorze czerwonym, które świetnie spełnia swoją funkcję. Etui posiada szlufkę do zaczepienia do paska lub w innym miejscu. Na boku etui znajdują się grafiki przedstawiające sposób informowania ratowników o potrzebnej pomocy bądź poinformowaniu, że wszystko jest okej. To świetny pomysł na zagospodarowanie wolnej przestrzeni na etui. To mały szczegół, ale bez wątpienia cieszy oko.

Podsumowanie

Latarka czołowa Petzl e+LITE jest latarką o niespotykanie małych gabarytach nieprzekraczających 5 centymetrów oraz wadze w granicach niespełna 27 gram. Jej ultra kompaktowy charakter sprawia, że latarkę można mieć zawsze przy sobie bez względu na to, gdzie i kiedy będziemy z niej korzystać. Latarka Petzl e+LITE jest w każdym momencie gotowa do użycia oraz generuje ona wystarczającą ilość światła mogącym sprostać każdemu zadaniu. Według producenta może być z powodzeniem przechowywana razem z bateriami przez 10 lat bez obaw o jej uszkodzenie czy wyczerpanie baterii. Latarka może być zarówno doskonałym oświetleniem zapasowym, jak i głównym. Moim zdaniem to jedna z najciekawszych dostępnych na rynku latarek czołowych ultralight w tej chwili.

 

 

Jeżeli artykuł Ci się spodobał lub chciałbyś coś dodać, zostaw komentarz.

 

Pozdrawiam

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY!

0 0 vote
Article Rating