Sawyer Mini - recenzja kieszonkowego i wszechstronnego filtra do wody

Każdy szanujący się podróżnik zna powieść Marka Twaina pt. „Przygody Tomka Sawyera”. Nie mogłem się powstrzymać, aby nie wspomnieć o tej ciekawej postaci. Ten artykuł nie będzie streszczeniem tej książki, natomiast z pomocą Tomka przybliżę Ci niesamowicie kompaktowy i niezawodny filtr do wody o dumnej nazwie Sawyer mini SP128. Kilka razy w swoim życiu miałem do czynienia z sytuacją, kiedy podczas wyjazdu outdoorowego z powodu pica wody z nieznanego źródła, doznałem zatrucia. To zatrucie było dla mnie bardzo niemiłym doświadczeniem i doskonale wiem, co oznacza zatruć się podczas wyjazdu. Można zapobiec tego typu sytuacjom przez stosowanie kilku żelaznych zasad oraz używając dobrego filtra do wody takiego, jakim jest Sawyer mini.

 

Rodzaje zanieczyszczenia wody:

 • Zanieczyszczenie mechanicznie – woda jest zabrudzona wszelkiego rodzaju piachem, mułem, resztkami roślin i podobnymi.
 • Biologiczne – w prawie każdej wodzie występują niebezpieczne dla zdrowia bakterię i drobnoustroje.
 • Chemiczne – niektóre zbiorniki wodne, szczególnie te zlokalizowane w terenach zurbanizowanych są zanieczyszczone szkodliwymi dla zdrowia związkami chemicznymi.

Dzięki filtrowi do wody Sawyer mini SP128 możemy uzdatnić wodę do picia, pozbywając się pierwszych dwóch grup zanieczyszczeń, czyli pozbyć się zanieczyszczeń mechanicznych oraz biologicznych. Aby pozbyć się trzeciej grupy zanieczyszczeń chemicznych potrzeba naprawdę wyspecjalizowanych metod lub znacznie bardziej zaawansowanych filtrów, które firma Sawyer również produkuje. Na szczęście ten typ zanieczyszczeń występuje bardzo rzadko i aby uchronić się od tego typu zanieczyszczeń, należy powstrzymać się od pobierania wody ze zbiorników znajdujących się w miastach lub ich sąsiedztwie oraz w obrębie terenów przemysłowych czy pól rolniczych, na których używane mogą być różnego rodzaju pestycydy lub inne środki chemiczne mogące trafić do gleby i tym sposobem do wód gruntowych.

Do uzdatnienia wody, która znajduje się w trzeciej grupie, czyli zanieczyszczonej chemicznie będziemy potrzebować znacznie lepszego filtra. Sawyer produkuje filtry, które z powodzeniem uporają się z tego typu zanieczyszczeniami. Modele Sawyer S1, S2 oraz S3 potrafią zatrzymać zanieczyszczenia w postaci różnych szkodliwych chemikaliów, pestycydów, jak również potrafi się uporać z metalami ciężkimi zawartymi w skażonej wodzie. Należy pamiętać, że tego typu filtry są większe oraz znacznie droższe od modelu Sawyer mini SP128.

Filtr do wody Sawyer mini SP128

Łatwy dostęp do wody pitnej podczas każdej podróży jest najważniejszą kwestią dla naszego bytowania w terenie. Wszyscy musimy pić niezbędną dla naszego organizmu wodę, a brak dostępu do czystej i niezanieczyszczonej wody może przysporzyć bardzo wiele problemów zdrowotnych dla naszego organizmu oraz sukcesu naszej wyprawy. Filtr Sawyer mini, który jest tematem tej recenzji, zachwyca swoimi kompaktowymi rozmiarami, oraz gabarytami. Już od pierwszego kontaktu z tym urządzeniem odczuwamy pozytywne wrażenie wykonania z niezwykłą starannością i jakością. Filtr jest tak mały, że zmieści się praktycznie wszędzie. Jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich osób, które preferują styl swoich wędrówek lub podróży na ultralight, czyli „ultralekko”. Filtr do wody Sawyer mini zmieści się w każdym plecaku czy torbie, dzięki temu nie ryzykujemy sytuacją, że nie zostanie on zabrany z powodu problematycznych rozmiarów, które uniemożliwiają sensowne spakowanie go wraz z ekwipunkiem i jego komfortowe przenoszenie.

Parametry filtra:

 • Wymiary filtra: 135 x 31 mm
 • Wydajność: 378 541 litrów
 • Waga filtra: 57 g
 • Wydajność: 378 541 litrów
 • Materiał filtrujący: Hollow Fiber
 • Wszechstronność: jako słomka, do butelek PET oraz do bukłaków (systemy hydracyjne)
 • Filtr usuwa: Bacteria Protozoa E. Coli Giardia Vibrio cholerea Salmonella Typhi

Co potrafi filtr do wody Sawyer mini?

Zgodnie z informacjami podanymi przez producenta filtr do wody Sawyer mini potrafi usunąć cząstki powyżej 0,1 mikrona, co oznacza w praktyce, że filtr usuwa 99.99999% bakterii i 99.9999% pierwotniaków,w skład których wchodzą również szkodliwe bakterie, pierwotniaki i cysty takie jak między innymi: E. Coli, Giardia, Vibrio Cholerea oraz Salmonella Typhi. Przy użyciu tego filtra nie przedostają się one do oczyszczonej przez nas wody. Postępując zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta filtr pozwala na przefiltrowanie łącznie prawie 380 tys. litrów wody, bez wymiany żadnych części filtra.

Konstrukcja tego filtra została opatentowana i działa na podstawie zastosowania wewnątrz membrany wyposażonej w bardzo dużą ilość mikro kanalików. Do nich woda przedostaje się za pomocą mikroporów, po czym zanieczyszczenia są zatrzymywane wewnątrz tych mikro kanalików, a oczyszczona i czysta woda przepływa swobodnie przez filtr. Duża wytrzymałości mechaniczna samej membrany, została uzyskana dzięki zaprojektowania w taki sposób, aby wytrzymać wielokrotne płukanie i umożliwić długotrwałą i bezawaryjną pracę.

Zestaw zawiera:

 • Filtr Sawyer mini o wadze 57 g
 • Woreczek na wodę o pojemności 470 ml o wadze 22 g
 • Słomka o długości 17 cm i wadze 6 g
 • Strzykawka do czyszczenia o wadze 33 g
 • Instrukcja użytkowania i konserwacji

Jak wykorzystać filtr do wody Sawyer mini?

Najprostszym sposobem na użycie filtra to zamontowanie dołączonej w zestawie słomki do filtra i picie wody bezpośrednio ze zbiornika wodnego. Może to być rzeka, jezioro, górski strumień bądź inne źródło wody. Filtr Sawyer posiada z jednej strony gwint o rozmiarze standardowej butelki PET. Dzięki temu, jeżeli posiadamy taką butelkę po wodzie, lub po prostu taką znajdziemy, możemy ją wykorzystać do nabrania wody ze zbiornika, po czym nakręcamy filtr i możemy wodę spożywać. Możemy również skorzystać z małej foliowej butelki dołączonej do zestawu z filtrem. Filtr wspiera również korzystanie z różnych systemów hydracyjnych takich jak wszelkiego rodzaju bukłaki do picia. Jeżeli posiadamy bukłak, możemy go wykorzystać do filtracji. Aby to zrobić, należy wpiąć filtr bezpośrednio przez podłączenie go do rurki wychodzącej z bukłaka. W ten sposób otrzymujemy kompletny system hydracyjny z filtracją. To doskonałe rozwiązanie, które możemy wykorzystać podczas wędrówki górskiej lub podczas jazdy rowerem. Aby filtr posiadał swoją sprawność i możliwości uzdatniające należy regularne używać strzykawki dołączonej do zestawu, która służy do wypychania zanieczyszczeń zalegających w kanalikach membrany na zewnątrz. Tym sposobem zapewnimy bardzo wysoką sprawność filtra przez długi czas.

Podsumowanie

Filtr do wody Sawyer mini SP128 to bez wątpienia najmniejszy i najlżejszy przenośny filtr do wody, który z powodzeniem może zostać spakowany do plecaka i być używany podczas każdej wędrówki górskim szlakiem lub na każdej większej wyprawie, kiedy dostęp do zdatnej wody do picia jest niezbędny. Jego cena oscyluje wokół 169 zł. Sprawdzi się on również podczas działalności bushcraftowej czy survivalowej. Nie usunie on co prawda wszystkich zanieczyszczeń, które można spotkać w rzece, bądź górskim potoku czy strumieniu. Pozwoli on natomiast uzdatnić wodę w bardzo dużym stopniu z większości zbiorników wodnych, uzyskując wodę do picia, która w bardzo dużym stopniu będzie dużo czystsza niż woda pita bezpośrednio ze zbiornika. Aby pomóc w uzdatnieniu wody, można wodę zagotować bezpośrednio po przefiltrowaniu, co znacznie pomoże w oczyszczeniu pitej wody po przefiltrowaniu przez filtr. Wówczas uzyskamy wodę, która będzie wolna od zanieczyszczeń. Dzięki temu niewielkiemu filtrowi zmniejszymy do minimum ryzyko zatrucia naszego organizmu, co z powodzeniem mogłoby się skończyć zakończeniem każdej wyprawy przed czasem. Jeżeli jesteś zainteresowany filtrami do wody marki Sawyer, zapoznaj się z ofertą sklepu internetowego militaria.pl, którą znajdziesz TUTAJ.

 

Jeżeli artykuł Ci się spodobał lub chciałbyś coś dodać, zostaw komentarz.

 

Pozdrawiam

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY!

0 0 vote
Article Rating