Utworzenie pliku GPX trasy z Google Maps - alternatywna metoda exportu

Przygotowanie śladu GPX na podstawie Google Maps

We wcześniejszym artykule pokazałem jak w prosty sposób poradzić sobie z przekształceniem trasy z Google Maps na GPX. Tym razem zaprezentuje nieco bardziej skomplikowaną metodę. Zaplanowaną trasę w Google Maps można przekształcić w plik, który będzie można odczytywać zarówno w mobilnych nawigacjach, jak i również korzystać z nich w smartfonach. Przedstawiony sposób jest dość zagmatwany, ponieważ w skrócie polega on na zaplanowaniu trasy w Google Maps, aby później skorzystać ze wbudowanej opcji exportu trasy do formatów KML/KMZ bezpośrednio z poziomu Google. Posiadając gotowe pliki w formacie KML lub KMZ można w łatwy sposób przekonwertować do postaci GPX za pomocą dostępnych w sieci narzędzi. Jeżeli ten sposób okaże się zbyt złożony, to polecam Ci skorzystać z łatwiejszej opcji, którą przestawiłem w swoim poprzednim artykule, link do niego znajdziesz na dole.

To nic nie kosztuje! Polub mój Fanpage na Facebooku!

Przewodnik krok po kroku:

Obraz Pexels z Pixabay

1. Otwórz stronę Google MyMaps (Jeżeli nie jesteś zalogowany na koncie Google to musisz się zalogować, osoby nieposiadające konta będą zmuszone do rejestracji).

2. Utwórz nową mapę na powyższej stronie.

export-trasy-z-google-maps-do-gpx

3. Kliknij „Rysuj linię” i wybierz „Dodaj trasę rowerową” (zostanie utworzona nowa warstwa trasy, którą możesz dowolnie nazwać). Kursor zmieni się na krzyżyk.

4. Wybierz punkt początkowy „A” pojedyńczo klikając kursorem na mapie i zacznij rysować (jedno kliknięcie, aby dodać kolejny punkty trasy).

5. Kliknij dwukrotnie na mapie, aby ustalić punkt końcowy „B

export-trasy-z-google-maps-do-gpx
export-trasy-z-google-maps-do-gpx

6. Trasę dostosuj do swoich preferencji, przeciągając fragmenty trasy w inne miejsce, poruszaj się pomiędzy różnymi drogami.

7. Kliknij 3 pionowe kropki (w polu nawigacji) i kliknij „Zmień nazwę tej warstwy”, aby zmienić nazwę Twojej trasy (nie korzystać z polskich znaków).

export-trasy-z-google-maps-do-gpx
export-trasy-z-google-maps-do-gpx
export-trasy-z-google-maps-do-gpx

8. Kliknij 3 pionowe kropki (w polu ogólnej nazwy) i kliknij „Eksportuj do formatu KML / KMZ” – my chcemy pobrać plik w formacie KMZ (Z menu rozwijanego wybieramy nazwę naszej trasy, nie wybieramy opcji „Cała mapa”).

9. Pobierz gotowy plik KMZ na swoje urządzenie.

export-trasy-z-google-maps-do-gpx

10. Konwertuj plik KMZ za pomocą strony MyGeoData

11. W tym celu dodaj swój plik KMZ na stronę.

12. Konwertuj na ścieżkę / trasę rowerową (Kliknij przycisk „Convert Now!).

13. Pobierz jako plik ścieżki w formacie GPX (Pobierze się archiwum, które należy rozpakować na dysku za pomocą programu np. WinRar).

export-trasy-z-google-maps-do-gpx

Zachęcam Cię do pozostawienia komentarza oraz dołączenia do mojego newslettera, dzięki któremu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami na blogu.

 

Formularz dołączenia do newslettera znajdziesz poniżej w stopce.

 

Pozdrawiam

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY!

0 0 votes
Article Rating