Słaba jakość filmu na YouTube po udostępnieniu. Jak sobie poradzić?

Słaba jakość filmu na YouTube z mojej perspektywy

Jeżeli trafiłeś na ten wpis to zgaduję, że jesteś już bardzo sfrustrowany jakością opublikowanych przez siebie filmów na YouTube. Zainwestowałeś przecież w dobry sprzęt do nagrywania, kamera nagrywa piękny, surowy materiał, a po jego przesłaniu na kanał YouTube woła o pomstę do nieba.

Przesiadujesz nad swoim komputerem i testujesz kolejne ustawienia renderowania w programie do montażu. Montujesz, renderujesz i wysyłasz na swój kanał. Po obejrzeniu swojego filmu okazuje się niestety, że widać jedynie piksele jakby ktoś nagrywał to kebabem… Każdy YouTuber wrzuca filmy w lepszej jakości niż Ty, jak oni to do cholery robią?!

Internet pęka w szwach od Twoich poszukiwań kompletnego przewodnika mówiącego o tym jak renderować film, aby jego jakość była w miarę przyzwoita. Być może znajdziesz jakieś ustawienia, może znajdzie się jakaś sensowna odpowiedź na grupie na facebooku lub na forum?

Niestety nigdzie nie znajdujesz jednoznacznej odpowiedzi, bo każda próba okazuje się fiaskiem, a światełko w tunelu gaśnie. W końcu Twoje ręce opadają i zastanawiasz się, czy aby nie jest tak, że platforma YouTube oferuje wyższą jakość publikowanych materiałów wyłącznie dla użytkowników z dużą ilością subskrybentów?! A może trzeba nagrywać i wrzucać filmy w jakości 4K?! No przecież ja nie mam takiego komputera, żeby montować film i go renderować w 4K – przecież on się będzie renderował 3 dni albo lepiej…

 

No właśnie…

statystyki-dla-nerdow-youtube

Statystyki dla nerdów w odtwarzaczu YouTube

Słaba jakość filmu na YouTube? Nie powielaj tych samych błędów.

Jeżeli zaciekawił Ciebie wstęp do tego wpisu, to musisz wiedzieć, że byłem w dokładnie takiej samej sytuacji jak Ty. Ja również kupiłem sobie kamerkę sportową GoPro Hero 7 Black i chciałem sobie nagrywać vlogi z mojej jazdy na rowerze, które później miałem wstawiać na YouTube. Postaram Ci się pomóc, dlatego przeczytaj ten artykuł od początku do końca, starczy tej paplaniny – zabierajmy się do dzieła!

Na wstępie musisz wiedzieć, że nie ma kompletnie żadnego znaczenia, na jakich ustawieniach nagrywasz swój materiał. Przed rozpoczęciem nagrywania swoich filmów musisz się zdecydować na parametry, w których będziesz nagrywał swoje filmy. Mam tutaj na myśli rozdzielczość, system nagrywania obraz, czyli PAL/NTSC oraz ilość klatek, w jakiej nagrywasz. Na tym zakończę, ponieważ ustawienia kamery pod filmowanie nie są tematem tego wpisu. J

Chciałbym żebyś sprawdził pewną opcję, dostępną w odtwarzaczu na youtube, mam na myśli „Statystyki dla Nerdów”, które można włączyć po kliknięciu na odtwarzaczu prawym przyciskiem myszy. Jak widzisz po otworzeniu tych opcji, pokazała Ci się dość specyficzna tabelka z różnymi parametrami. Nas będzie najbardziej interesować  parametr „Codecs”. Obok niego można odczytać informację, jakiego kodeka użył YouTube podczas kompresji konkretnego filmu.

Jeżeli będzie to kodek AVC1 to możemy być w 100% pewni, że to wideo będzie w bardzo kiepskiej jakości. My potrzebujemy w tym miejscu posiadać kodek VP09, który cechuje się wybitnymi właściwościami jeżeli mogę to tak nazwać. W każdym razie kompresja na YouTube działa w taki sposób, że dla kiepskiej jakości nagrań używa równie podstawowego kodeka, jakim jest wspomniany wcześniej AVC1. Filmy wideo, które charakteryzują się lepszą jakością, YouTube nagradza kodekiem VP09, który jest dużo łaskawszy w kompresji niż AVC1.

Algorytm YouTube sam przydziela konkretny kodek do udostępnianego materiału i nie można go ręcznie przypisać do naszego filmu. Na szczęście jak wynika z przeprowadzonych przeze mnie testów, można wymusić wykorzystanie kodeka VP09 do kompresji naszego filmu.

Pamiętaj, że podane rozwiązania są tylko efektem przeprowadzonych przeze mnie testów na różnych ustawieniach. Zapewne można również uzyskać wysoką jakość innymi metodami.

kiepska-jakosc-filmu-na-youtube-kodek-avc1

Widok użytego kodeka avc1 w statystykach dla nerdów

To nic nie kosztuje! Polub mój Fanpage na Facebooku!

To nic nie kosztuje! Polub mój Fanpage na Facebooku!

Jak wymusić wykorzystanie kodeka VP09 na YouTube?

Na YouTube mamy cztery najpopularniejsze rozdzielczości i tym samym jakości nagrań, są to:

 1. 720p = 1280x720px – najczęściej zwana HD lub HD Ready.
 2. 1080p = 1920x1080px – Full HD (FHD).
 3. 1440p = 2560x1440px – Quad HD, to dokładnie cztery razy rozdzielczość HD.
 4. 2160p = 3840x2160px – 4K, czyli Ultra HD (UHD) to dokładnie cztery razy rozdzielczość Full HD.

Rozdzielczości od 1440p = 2560x1440px oraz 2160p umożliwiają wykorzystanie przez YouTube kodeka VP09, dlatego jeżeli chcemy, aby nasze wideo było wysokiej jakości, musimy renderować nasz film przynajmniej w rozdzielczości 1440p = 2560x1440px. To nie oznacza, że musimy w takiej jakości nagrywać nasz materiał w kamerce, możemy nagrywać materiał w niższej rozdzielczości i go później powiększyć. Najczęściej używaną jakością na YouTube jest 1080p, jednak aby podczas oglądania filmu w tej jakości był on w miarę przyzwoity, musisz skorzystać z kodeka VP09, renderując ten film przynajmniej w rozdzielczości 1440p = 2560x1440px.

W praktyce wygląda to tak, że przykładowo nagrywamy film w rozdzielczości 1080p = 1920x1080px, a później po montażu renderujemy go do rozdzielczości 1440p = 2560x1440px lub wyższej. To tak zwany UPSCALE.

youtube-slaba-jakosc-kodek-vp09

Widok użytego kodeka VP09 w statystykach dla nerdów

Słaba jakość filmu na YouTube, wymuszenie kodeka VP09 – po co to robimy?

Nie każdy posiada w swoim domu komputer dysponujący tak wielką mocą obliczeniową, że bez problemów może sobie pozwolić na nagrywanie i montaż filmów w 4K. Gdyby każdy z nas nagrał i zmontował film w 4K, wówczas nikt nie miałby problemu z niską jakością publikowanych filmów. Każdy z nas kiedyś zaczynał, więc musimy sobie jakoś dawać radę. Kupując nową kamerę, chcemy jednak mieć możliwość publikowania w miarę przyzwoitych filmów na YouTube na miarę swoich możliwości. Większość załamuje ręce i stwierdza, że nie obejdzie się bez zakupu nowego komputera do obróbki 4K, inni całkowicie rezygnują wtedy z nagrywania i udostępniania tego na YouTube. Prawda wygląda jednak zupełnie inaczej, dzięki temu wpisowi i rad tutaj zawartych można sobie poradzić z kwestią średniej klasy sprzętu, optymalizując ustawienia renderowania do takiego stopnia, który zbytnio nie przeciąży naszego sprzętu. Oczywiście zgodzę się z tym, że mimo wszystko renderowanie nadal będzie trwać długo – ale coś za coś. Czy lepiej długo renderować film, ale w zadowalającej jakości, czy też lepiej stracić 5h swojego czasu na renderowanie filmu, na którym i tak później będzie pikseloza na YouTube?

Podsumowanie

Mówiąc w wielkim skrócie jeżeli borykasz się z problemem w którym, słaba jakość na YouTube pojawia się w każdym udostępnionym przez Ciebie filmie, powinieneś:

 1. Renderować film w programie do montażu korzystając z odpowiedniej rozdzielczości, klatkażu i ustawiając właściwy bitrate dla danego formatu video, który jest zgodny z zaleceniami YouTube.
 2. Odpowiednie rozdzielczości to: 1440p = 2560x1440px oraz 2160p = 3840x2160px
 3. Zalecane ustawienia kodowania przesyłania filmów na YouTube znajdziesz TUTAJ
 4. Po wrzuceniu swojego filmu na YouTube odczekaj dłuższą chwilę, np. 1/2h od momentu udostępnienia filmu
 5. Filmu nabierają optymalną jakość dopiero po czasie i kolejne wartości jakości będą się pojawiały z czasem (to samo tyczy się widoczności użytego kodeka VP09)

Zasady:

 • Nie ustawiaj większego bitrate niż jest podany w powyższej tabeli YouTube dla konkretnego materiału Video! Dzieje się tak, ponieważ sam YouTube i tak skompresuje to do swoich niższych wartości podanych w tabeli.
 • Aby oczekiwania jakość pojawiła się w Twoim filmie, musisz poczekać jakiś czas, aż YouTube dopasuje Twój film do odpowiednio wyższych wartości. Ostateczna jakość nie będzie widoczna od razu. 🙂
 • Na kompresji filmów na YouTube najbardziej dostają po tyłku takie elementy jak las, drzewa, krzaki, piasek, podłoże oraz szczegółowe elementy. Tutaj zobaczysz największą poprawę jakości dzięki kodekowi VP09. 🙂

 

Ja korzystam z programu do montażu Sony Vegas, ale te zasady będą się tyczyć także pozostałych programów do montażu. Jeśli korzystasz z innego programu, to spróbuj dopasować te parametry w swoim programie.

sony-vegas-najlepsze-ustawienia-randerowania

Optymalne ustawienia w Sony Vegas dla filmu docelowego 1440p. Surowy materiał był nagrywany kamerką sportową GoPro Hero 7 Black w rozdzielczości 2704x1520px i 30kl/s.

Zachęcam Cię do pozostawienia komentarza oraz dołączenia do mojego newslettera, dzięki któremu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami na blogu.

Jeżeli udało mi się Tobie pomóc i chciałbyś udostępnić ten artykuł komuś, kto takiej pomocy również potrzebuje – Proszę udostępnij go dalej 🙂

Formularz dołączenia do newslettera znajdziesz poniżej w stopce.

 

Pozdrawiam

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY!

4.5 6 votes
Article Rating