Słaba jakość filmu na YouTube po udostępnieniu. Jak sobie poradzić?
Słaba jakość filmu na YouTube z mojej perspektywy
Jeżeli trafiłeś na ten wpis to zgaduję, że jesteś już bardzo sfrustrowany jakością opublikowanych przez siebie filmów na YouTube. Zainwestowałeś przecież w dobry sprzęt do nagrywania, kamera nagrywa piękny, surowy materiał, a po jego przesłaniu na kanał YouTube woła o pomstę do nieba.
Przesiadujesz nad swoim komputerem i testujesz kolejne ustawienia renderowania w programie do montażu. Montujesz, renderujesz i wysyłasz na swój kanał. Po obejrzeniu swojego filmu okazuje się niestety, że widać jedynie piksele jakby ktoś nagrywał to kebabem… Każdy YouTuber wrzuca filmy w lepszej jakości niż Ty, jak oni to do cholery robią?!
Internet pęka w szwach od Twoich poszukiwań kompletnego przewodnika mówiącego o tym jak renderować film, aby jego jakość była w miarę przyzwoita. Być może znajdziesz jakieś ustawienia, może znajdzie się jakaś sensowna odpowiedź na grupie na facebooku lub na forum?
Niestety nigdzie nie znajdujesz jednoznacznej odpowiedzi, bo każda próba okazuje się fiaskiem, a światełko w tunelu gaśnie. W końcu Twoje ręce opadają i zastanawiasz się, czy aby nie jest tak, że platforma YouTube oferuje wyższą jakość publikowanych materiałów wyłącznie dla użytkowników z dużą ilością subskrybentów?! A może trzeba nagrywać i wrzucać filmy w jakości 4K?! No przecież ja nie mam takiego komputera, żeby montować film i go renderować w 4K – przecież on się będzie renderował 3 dni albo lepiej…
No właśnie…
Słaba jakość filmu na YouTube? Nie powielaj tych samych błędów.
Jeżeli zaciekawił Ciebie wstęp do tego wpisu, to musisz wiedzieć, że byłem w dokładnie takiej samej sytuacji jak Ty. Ja również kupiłem sobie kamerkę sportową GoPro Hero 7 Black i chciałem sobie nagrywać vlogi z mojej jazdy na rowerze, które później miałem wstawiać na YouTube. Postaram Ci się pomóc, dlatego przeczytaj ten artykuł od początku do końca, starczy tej paplaniny – zabierajmy się do dzieła!
Na wstępie musisz wiedzieć, że nie ma kompletnie żadnego znaczenia, na jakich ustawieniach nagrywasz swój materiał. Przed rozpoczęciem nagrywania swoich filmów musisz się zdecydować na parametry, w których będziesz nagrywał swoje filmy. Mam tutaj na myśli rozdzielczość, system nagrywania obraz, czyli PAL/NTSC oraz ilość klatek, w jakiej nagrywasz. Na tym zakończę, ponieważ ustawienia kamery pod filmowanie nie są tematem tego wpisu. J
Chciałbym żebyś sprawdził pewną opcję, dostępną w odtwarzaczu na youtube, mam na myśli „Statystyki dla Nerdów”, które można włączyć po kliknięciu na odtwarzaczu prawym przyciskiem myszy. Jak widzisz po otworzeniu tych opcji, pokazała Ci się dość specyficzna tabelka z różnymi parametrami. Nas będzie najbardziej interesować parametr „Codecs”. Obok niego można odczytać informację, jakiego kodeka użył YouTube podczas kompresji konkretnego filmu.
Jeżeli będzie to kodek AVC1 to możemy być w 100% pewni, że to wideo będzie w bardzo kiepskiej jakości. My potrzebujemy w tym miejscu posiadać kodek VP09, który cechuje się wybitnymi właściwościami jeżeli mogę to tak nazwać. W każdym razie kompresja na YouTube działa w taki sposób, że dla kiepskiej jakości nagrań używa równie podstawowego kodeka, jakim jest wspomniany wcześniej AVC1. Filmy wideo, które charakteryzują się lepszą jakością, YouTube nagradza kodekiem VP09, który jest dużo łaskawszy w kompresji niż AVC1.
Algorytm YouTube sam przydziela konkretny kodek do udostępnianego materiału i nie można go ręcznie przypisać do naszego filmu. Na szczęście jak wynika z przeprowadzonych przeze mnie testów, można wymusić wykorzystanie kodeka VP09 do kompresji naszego filmu.
Pamiętaj, że podane rozwiązania są tylko efektem przeprowadzonych przeze mnie testów na różnych ustawieniach. Zapewne można również uzyskać wysoką jakość innymi metodami.
To nic nie kosztuje! Polub mój Fanpage na Facebooku!
To nic nie kosztuje! Polub mój Fanpage na Facebooku!
Jak wymusić wykorzystanie kodeka VP09 na YouTube?
Na YouTube mamy cztery najpopularniejsze rozdzielczości i tym samym jakości nagrań, są to:
- 720p = 1280x720px – najczęściej zwana HD lub HD Ready.
- 1080p = 1920x1080px – Full HD (FHD).
- 1440p = 2560x1440px – Quad HD, to dokładnie cztery razy rozdzielczość HD.
- 2160p = 3840x2160px – 4K, czyli Ultra HD (UHD) to dokładnie cztery razy rozdzielczość Full HD.
Rozdzielczości od 1440p = 2560x1440px oraz 2160p umożliwiają wykorzystanie przez YouTube kodeka VP09, dlatego jeżeli chcemy, aby nasze wideo było wysokiej jakości, musimy renderować nasz film przynajmniej w rozdzielczości 1440p = 2560x1440px. To nie oznacza, że musimy w takiej jakości nagrywać nasz materiał w kamerce, możemy nagrywać materiał w niższej rozdzielczości i go później powiększyć. Najczęściej używaną jakością na YouTube jest 1080p, jednak aby podczas oglądania filmu w tej jakości był on w miarę przyzwoity, musisz skorzystać z kodeka VP09, renderując ten film przynajmniej w rozdzielczości 1440p = 2560x1440px.
W praktyce wygląda to tak, że przykładowo nagrywamy film w rozdzielczości 1080p = 1920x1080px, a później po montażu renderujemy go do rozdzielczości 1440p = 2560x1440px lub wyższej. To tak zwany UPSCALE.
Słaba jakość filmu na YouTube, wymuszenie kodeka VP09 – po co to robimy?
Nie każdy posiada w swoim domu komputer dysponujący tak wielką mocą obliczeniową, że bez problemów może sobie pozwolić na nagrywanie i montaż filmów w 4K. Gdyby każdy z nas nagrał i zmontował film w 4K, wówczas nikt nie miałby problemu z niską jakością publikowanych filmów. Każdy z nas kiedyś zaczynał, więc musimy sobie jakoś dawać radę. Kupując nową kamerę, chcemy jednak mieć możliwość publikowania w miarę przyzwoitych filmów na YouTube na miarę swoich możliwości. Większość załamuje ręce i stwierdza, że nie obejdzie się bez zakupu nowego komputera do obróbki 4K, inni całkowicie rezygnują wtedy z nagrywania i udostępniania tego na YouTube. Prawda wygląda jednak zupełnie inaczej, dzięki temu wpisowi i rad tutaj zawartych można sobie poradzić z kwestią średniej klasy sprzętu, optymalizując ustawienia renderowania do takiego stopnia, który zbytnio nie przeciąży naszego sprzętu. Oczywiście zgodzę się z tym, że mimo wszystko renderowanie nadal będzie trwać długo – ale coś za coś. Czy lepiej długo renderować film, ale w zadowalającej jakości, czy też lepiej stracić 5h swojego czasu na renderowanie filmu, na którym i tak później będzie pikseloza na YouTube?
Podsumowanie
Mówiąc w wielkim skrócie jeżeli borykasz się z problemem w którym, słaba jakość na YouTube pojawia się w każdym udostępnionym przez Ciebie filmie, powinieneś:
- Renderować film w programie do montażu korzystając z odpowiedniej rozdzielczości, klatkażu i ustawiając właściwy bitrate dla danego formatu video, który jest zgodny z zaleceniami YouTube.
- Odpowiednie rozdzielczości to: 1440p = 2560x1440px oraz 2160p = 3840x2160px
- Zalecane ustawienia kodowania przesyłania filmów na YouTube znajdziesz TUTAJ
- Po wrzuceniu swojego filmu na YouTube odczekaj dłuższą chwilę, np. 1/2h od momentu udostępnienia filmu
- Filmu nabierają optymalną jakość dopiero po czasie i kolejne wartości jakości będą się pojawiały z czasem (to samo tyczy się widoczności użytego kodeka VP09)
Zasady:
- Nie ustawiaj większego bitrate niż jest podany w powyższej tabeli YouTube dla konkretnego materiału Video! Dzieje się tak, ponieważ sam YouTube i tak skompresuje to do swoich niższych wartości podanych w tabeli.
- Aby oczekiwania jakość pojawiła się w Twoim filmie, musisz poczekać jakiś czas, aż YouTube dopasuje Twój film do odpowiednio wyższych wartości. Ostateczna jakość nie będzie widoczna od razu. 🙂
- Na kompresji filmów na YouTube najbardziej dostają po tyłku takie elementy jak las, drzewa, krzaki, piasek, podłoże oraz szczegółowe elementy. Tutaj zobaczysz największą poprawę jakości dzięki kodekowi VP09. 🙂
Ja korzystam z programu do montażu Sony Vegas, ale te zasady będą się tyczyć także pozostałych programów do montażu. Jeśli korzystasz z innego programu, to spróbuj dopasować te parametry w swoim programie.
Zachęcam Cię do pozostawienia komentarza oraz dołączenia do mojego newslettera, dzięki któremu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami na blogu.
Jeżeli udało mi się Tobie pomóc i chciałbyś udostępnić ten artykuł komuś, kto takiej pomocy również potrzebuje – Proszę udostępnij go dalej 🙂
Formularz dołączenia do newslettera znajdziesz poniżej w stopce.
Pozdrawiam
ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY!
Damian Glibowski
Nazywam się Damian Glibowski, pod koniec 2018 roku założyłem tego bloga z pasji do podróżowania i sportu. Ponadto jestem rowerowym pasjonatem, fotografem i filmowcem w jednym. Na blogu, w sieci i na kanale YouTube dzielę się swoimi przeżyciami oraz doświadczeniem. Mam niezmierną przyjemność prowadzić tego bloga dla Ciebie. Po pracy na etacie zajmuję się swoją pasją, mam zajawkę na podróże rowerowe i przekazuję ją innym. Może tym razem padnie właśnie na Ciebie?
Świetnie dzięki bardzo mi pomogłeś. Metoda działa potwierdzM🙂👍 miałam filmik nagrany na go pro 7 black w jakości 1080p 60k i poprawiłam go do 1440 czyli te 2,5k i jest te. Kodek lepszy działa a jakość żyleta, 👍👍
Serdecznie Ci dziękuję Zuza za ten pozytywny komentarz. Cieszę się, że mogłem pomóc 🙂
zkolemwtle No to teraz pytanie, dodałem film w 4k na yotube dostałem kodek VP09 .Oryginał z youtube jest w 1080p AVC01 i jest lepsza jakość niż mojego, więc w końcu jak o z tym jest?.
Witaj! Ostateczna jakość pojawia się dopiero jakiś czas po opublikowaniu materiału i przetworzeniu go przez YT, jeśli tak się nie dzieje, to znaczy że zostały wybrane nieprawidłowe ustawienia w programie do randerowania. Chciałbym wiedzieć co oznacza stwierdzenie, że „oryginał z youtube jest w 1080p AVC01 i jest lepsza jakość niż mojego”. Nie do końca wiem, który materiał jest w lepszej jakości, czy to jest film również udostępniony przez Pana, ale wstawiony w niższej rozdzielczości (a pomimo wszytko wygląda lepiej niż ten 4K)? Dobrze by było, abyś wysłał również do mnie link do tych dwóch filmów, abym mógł lepiej przeanalizować sprawę,… Czytaj więcej »
Rzadko komentuję, ale to jest coś czego szukałem od dawna. Randomowo YT przydzielał mi codek i nie potrafiłem rozkminić dlaczego jedne filmy są idealnie ostre, a inne fatalnej jakości. Setki renderów, na różnych ustawieniach i dopiero po trafieniu na ten artykuł wszystko stało się jasne. Bardzo Ci dziękuję!
Dziękuję Marion! Cieszę się, że mogłem pomóc. Pozdrawiam
Problem jest inny. Jak wrzucam film w 4k to wygląda on dobrze ale tylko przy minimalnych ustawieniach 720p na youtube. Przy zmianie na 480p zaczyna się prawdziwy dramat – jakość spada drastycznie, co wielu użytkowników korzystających z niższych ustawień na smartfonach chociażby zniechęca do oglądania. Nie wiem z czego to wynika, próbowałem kodować na różne sposoby i nic to nie pomogło – pikselioza jest znacznie większa niż rozdzielczość, w obrazie widoczne są wielkie zamazane bloki zamiast tego co być powinno :/ Ktoś z Was jest w stanie pomóc rozwiązać problem?
Cześć arc, to zrozumiałe, że materiał mocno traci na jakości podczas zmniejszania jakości na YT do 480p, ciężko tutaj raczej będzie to zmienić. Zastanawiam się również jakiego rodzaju materiał wrzucasz, tzn. Co znajduje się na filmie, jakie elementy są widoczne oraz jakie jest światło. Chodzi o to, że film nagrany w ciemnym świetle oraz na którym widoczne są liście, patyki, drzewa (las), kamienie, piasek itp. zawsze będzie gorzej wyglądał jeśli zmniejszymy jakość, kompresja robi swoje. Tego typu materiały trzeba nagrywać w bardzo dobrym oświetleniu, żeby kompresja zjadała jak najmniej z jakości tych elementów. Co do kwestii technicznych to próbowałbym zmieniać… Czytaj więcej »
Pomocny artykuł, na pewno wypróbuję 🙂
Pozdrawiam i życzę dalszych tak ciekawych publikacji.
Dziękuję Ci za pozytywny komentarz! Pozdrawiam Serdecznie
Hej. nagrałem film w 2,7K i wyrenderowałem do 1920×1080(słaby komp). Na dysku super jakość, a na YT kaszana.Co robić? Komp odmawia renderu w wyższej rozdzielczości. Wcześniej gdy nagrywałem i renderowałem w 1920×1080 YT nie psuł jakości, ale chcę uratować ten konkretny film.
Cześć, niestety ale w Twoim przypadku posiadając komputer o słabej konfiguracji pozostaje jedynie wrzucić tak przygotowany film na zupełnie inny serwis np. Vimeo – taki, który w tak dużym stopniu nie kompresuje przesyłanych filmów jak ma to miejsce na YouTube. Pozostaje również zlecić randerowanie filmu w wyższej rozdzielczości znajomemu z mocnym komputerem. Pozdrawiam
dzien dobry wyeksportowalem film w 2k wrzucilem czekam juz 2h i nadal jest avc-1
Co mam zrobic ?
Czy kodek nadal się nie zmienił? Jeżeli nie to świadczy to tylko o tym, że przesyłany film nie spełnia wymagań, które zakwalifikują go do przydzielenia innego kodeka. Pozdrawiam
Witam Panie Damianie
Podwyzszylem jakos mojego materialu do 2k, wrzucilem na Yt, ale codec sie nie zmienil. Nadal AVC1.
Ogladam Pana filmy na Yt i, nawet ten sprzed 3 miesiecy, tez ma taki sam codec AVC1 🙂 Pan tego nie zmienia? Jakosc filmow jest super 🙂 Pozdrawiam
Dzień dobry Panie Tomaszu, czy kodek nadal się nie zmienił w Pana filmie? Jeżeli nie to podwyższyłbym przepływność na nieco wyższą niż ta, z którą do tej pory Pan randerował film. Brak zmiany kodeka na wyższy oznacza, że przesłany film nie spełnia jakiś wymagań, które są wymagane do zmiany kodeka na lepszy. Zapytam z ciekawości – o który film na moim kanale jest mowa ze na AVC1? 🙂
Rety, serdeczne dzięki za doskonałe i klarowne wyjaśnienie, teraz wszystko stało się jasne :-). Chciałem publikować filmy z drona, który kręci w 4K (30fps), na domowym kompie nawet po zmniejszeniu materiału do 1080p obraz nadal jest piękny i ostry jak żyleta, a po wysyłce na YT otrzymywałem jedną wielką sieczkę, zwłaszcza przy nagraniach np. lasu podczas szybkiego lotu. Aż wstyd coś takiego było pokazać ludziom :-/. Kombinowałem na wszystkie możliwe sposoby z ustawieniami w Adobe Premiere, wysyłałem kilkanaście razy ten sam film i ciągle to samo. A tu taki drobny szczegół – zamiast 1080p wystarczyło podbić przy eksporcie do 1440p…… Czytaj więcej »
PS. To faktycznie działa :-). Zrobiłem test, wrzucając trzy bardzo podobne filmy, zmontowane w 1080p, 1440p i 4K. Dwa ostatnie otrzymały kodek vp09, zaś ten w 1080p to nadal jedna wielka kaszana w avc1:
1080p: https://www.youtube.com/watch?v=1yymg7a22NM
1440p (2K): https://www.youtube.com/watch?v=GBs-kW69JNQ
2160p (4K): https://www.youtube.com/watch?v=HBW_OG1V8aA
Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.
Cieszę się, że mój wpis mógł być pomocny 🙂
Dziękuję za pozostawienie pozytywnego komentarza! Zatem Życzę samych udanych filmów! Pozdrawiam Serdecznie 🙂
Dzięki, bardzo się męczyłem i zniechęciłem do zamieszczania swoich filmów na Youtube. Zwłaszcza dzwięki były złej jakości, głos drżał. Dzięki twoim podpowiedziom mam nadzieję na uzyskanie lepszej jakości filmów
Super! Bardzo się cieszę, że mój wpis mógł Tobie pomóc! 🙂 Sam kiedyś miałem problem z jakością na YouTube i wiem jak to boli 🙂 Pozdrawiam
Od miesięcy męczyłam się z kiepską jakością filmów, człowiek to się jednak uczy całe życie! Wielkie dzięki za ten poradnik! ♥♥♥
Hejka Betty, nie ma sprawy! Cieszę się, że udało Ci się poprawić jakość swoich filmów 🙂
Niestety pliki z Sony A7R4 Youtube zapisuje jako 1080 HD czasami ale rzadko uda się w 4K mimo, że materiał kręcony w 4K. Już nie wiem od czego to zależy. Użycie programu tak jak radzisz nic nie daje. Proporcje obrazu w aparacie 3:2. Myślałem, że jak zmienię na 16:9 to pomoże ale niestety to nie to.
Cześć, z jakiej wersji Sony Vegas korzystałeś prezentując w/w przykłady?